Ułatwienia dostępu

  • 19-LECIE

    Ostatnio świętowaliśmy 19-lecie istnienia Środowiskowego Domu Samopomocy "Promyk" w Gościnie.

    ... czytaj dalej
  • NASZA HISTORIA

    Środowiskowy Dom Samopomocy "Promyk" w Gościnie z dniem 1 września 2015 r. na mocy uchwały nr XI/67/15 Rady Miejskiej w Gościnie z dnia 30 czerwca 2015r. w sprawie utworzenia Środowiskowego Domu Samopomocy w Gościnie działa jako samodzielna jednostka organizacyjna.

    ... czytaj dalej
  • JAK DO NAS DOŁĄCZYĆ?

    Jeśli chcesz ubiegać się o skierowanie na pobyt w Środowiskowym Domu Samopomocy "Promyk" w Gościnie zajrzyj do zakładki "Zasady przyjęcia". Uzyskasz tam wszelkie informacje dotyczące wymaganych dokumentów.

    ... czytaj dalej

Głos Gościna

Warsztaty robienia świec żelowych w ŚDS

23 lutego w Środowiskowym Domu Samopomocy "Promyk" odbyły się warsztaty robienia świec żelowych z udziałem dzieci klasy pierwszej i drugiej Szkoły Podstawowej w Gościnie. Podczas warsztatów prowadzonych przez panią Małgorzatę Kaleta dzieci samodzielnie wykonywały świece żelowe. Każda z dodatkiem wybranych kolorów, zapachów oraz ozdób w postaci kolorach kamyczków, muszelek, oraz drewnianych elementów ozdobnych, dzięki którym dzieci mogły zaprojektować świece według indywidualnych pomysłów. Nasi mali artyści z wielkim zapałem i zaangażowaniem tworzyli autorskie świece. Do szklanego pojemnika wsypywali wybrane przez siebie ozdoby, które zostały zalane ciepłym żelem, co wywarło duże wrażenie na wszystkich. Rzeczywiście efekty były oszałamiające.

32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Co roku Uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy "Promyk" wspierają Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. W tym roku podopieczni wykonali w pracowni plastycznej kolorowe świece zapachowe o różnych kształtach i formach. Były świece w filiżance, w szklanych słojach oraz wylewane na różnorodnych formach silikonowych. To z pewnością rękodzieło, jakiego nie znajdziemy nigdzie indziej, jedyne w swoim rodzaju. W ramach zajęć kulinarnych Uczestnicy przygotowali też marchewkowe babeczki. Z kolei w pracowni komputerowej Uczestnicy tworzyli ozdobne etykiety dołączane do prac. Jesteśmy całym sercem z WOŚP każdego roku! Staramy się wspierać tak szlachetne inicjatywy! Będziemy grać do końca świata i jeden dzień dłużej.

Nowy Rok w "Promyku"

2 stycznia 2024 r. w Środowiskowym Domu Samopomocy "Promyk" odbyło się miłe i uroczyste spotkanie Uczestników i Kadry. Przywitaliśmy Nowy Rok. Na stołach pojawiły się patery przepełnione owocami. Złożyliśmy sobie życzenia noworoczne. Przedstawiliśmy Uczestnikom Plan Pracy na Rok Terapeutyczny 2024. W tym roku tematem przewodnim naszej pracy jest: "Tradycja - to źródło naszej siły. Rodzina to skarb, który należy pielęgnować. Dom, to miejsce, do którego zawsze można wrócić"- ŚDS naszym domem, czyli, jak pielęgnować najcenniejsze wartości oraz tradycje. Omówiliśmy metody i formy terapii oraz tematy pracy, które realizowane będą w poszczególnych miesiącach.

Przygotowania do spotkania bożonarodzeniowego

30 listopada rozpoczęliśmy intensywne przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia. Podczas zajęć z zakresu arteterapii przebijało się zdobnictwo, dekoratorstwo oraz rękodzielnictwo. Uczestnicy wykonywali piękne, ręcznie zdobione kartki świąteczne i zaproszenia. Dekorowali salę oraz przystroili choinkę ozdobami wykonanymi techniką makramy czyli wiązania sznurków. W tym roku nasze drzewko świąteczne ubrane było wyjątkowo - zdobiły je wyłącznie promykowe ozdoby wykonane ręcznie. Z kolei na zajęciach kulinarnych podopieczni przygotowywali świąteczne wypieki, w salach roznosił się zapach korzennych przypraw dodawanych do piernikowego zakwasu. Tego dnia podczas zajęć z zakresu biblioterapii i muzykoterapii Uczestnicy zapoznali się ze scenariuszem jasełkowym oraz przypomnieli sobie kolędy. Koniec miesiąca zakończył się nam bardzo pracowicie.

Dzień młodzieży PCK w ŚDS "Promyk"

26 października w Środowiskowym Domu Samopomocy odbyły się warsztaty plastyczne z udziałem uczniów klasy VI z koła Wolontariatu Polskiego Czerwonego Krzyża. Opiekun koła - pani Małgorzata Korda przedstawiła nam genezę oraz działania prowadzone przez Polski Czerwony Krzyż. Dowiedzieliśmy się również kto może zostać wolontariuszem i czym zajmuje się gościński wolontariat. Podczas warsztatów uczniowie pod instruktarzem pani Małgorzaty Kaleta przygotowali wiele kolorowych i pachnących mydełek z naturalnej gliceryny. W trakcie spotkania poznali sekrety olejków zapachowych i ich umiejętnego łączenia z gliceryną. Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez Uczestników w pracowni kulinarnej. Uczniowie konsumowali kolorowe galaretki z bitą śmietaną oraz owoce. 31 października delegacja Uczestników wraz z panią Kierownik udali się do Szkoły Podstawowej przy ul. Grunwaldzkiej, aby przekazać skrupulatnie zapakowane mydełka glicerynowe, wykonane podczas warsztatów z uczniami. Dziękujemy za to sympatyczne spotkanie.

Międzynarodowy Dzień Głuchych i Języka Migowego

"Międzynarodowy Dzień Głuchych i Języka Migowego" to wyjątkowe święto, które obchodziliśmy w ŚDS "Promyk" 26 września 2023 r. Święto, będące częścią obchodów Tygodnia Osób Głuchych, zostało zapoczątkowane przez Światową Federację Głuchych. Wydarzeniem towarzyszącym Międzynarodowemu Dniu Głuchych jest Międzynarodowy Dzień Języka Migowego, którego data została ustalona na 23 września. Hasło tegorocznej edycji brzmi: "Świat, w którym osoby Głuche mogą migać wszędzie". Podczas zajęć edukacyjnych wykorzystaliśmy alternatywny i wspomagający sposób porozumiewania się którym jest PJM. Przypomnieliśmy sobie alfabet, podstawowe słówka oraz zwroty. Utrwaliliśmy elementy, umożliwiające prawidłowy przekaz oraz zrozumienie wypowiedzi, którymi są: mimika, mlaski i przestrzeń. Zajęcia wiele wniosły w naszą społeczność. Poznawanie i utrwalanie alternatywnych metod komunikacji cieszą się dużą popularnością w ośrodku.

Uczestnicy "Promyka" po powrocie z przerwy letniej kontynuują codzienne treningi m.in. Trening funkcjonowania w codziennym życiu, Trening umiejętności interpersonalnych i rozwiązywania problemów, Trening umiejętności spędzania czasu wolnego oraz korzystają również z poradnictwa psychologicznego (psychoterapia indywidualna i grupowa). Podopieczni "Promyka" uzyskują również pomoc w dostępie do niezbędnych świadczeń zdrowotnych, wsparcie w zorganizowaniu recept i wykupieniu leków oraz pomoc w dotarciu do jednostek ochrony zdrowia dzięki nawiązanej współpracy z przychodniami rodzinnymi oraz gabinetami lekarzy specjalistów.

Międzynarodowy dzień szachów

27 lipca w ŚDS "Promyk" odbyły się zajęcia zgodne z tematyką z zakresu planu pracy: "Międzynarodowy dzień szachów - Zdrowie to największy skarb - ćwiczymy umysł, pamięć i koncentrację". Tego dnia w ośrodku zorganizowaliśmy turniej szachowy. Uczestnicy próbowali również swoich sił podczas innych gier i zabaw planszowych. Były warcaby, planszówki, układanki i gra w 5 sekund. Zajęcia pozwoliły Uczestnikom rozwijać umiejętności z zakresu logicznego myślenia, ćwiczenia pamięci ale też utrwalania sposobów na aktywne spędzanie wolnego czasu. Tego typu terapia ma na celu aktywizować, wzmacniać pamięć i koncentrację ale też uczy postępowania wg zasad fair play oraz odpowiedniej reakcji na porażkę. Podczas zajęć nie zabrakło emocji i świetnej zabawy.

Dzień walki z cukrzycą - "Zdrowie to największy skarb"

Światowy Dzień Walki z Cukrzycą obchodzony jest 27 czerwca dla upamiętnienia odkrycia insuliny czyli leku, dzięki któremu cukrzyca z choroby nieuleczalnej stała się chorobą przewlekłą. Cukrzyca jest chorobą społeczną, na którą zapada coraz większa liczba osób. Celem obchodów jest upowszechnienie wiedzy na temat tej powszechnej choroby XXI wieku. W naszym Ośrodku zajęcia i treningi na temat cukrzycy odbywały się dwuetapowo.

Nauka empatii w praktyce - czyli "Pomagamy Hospicjum"

27 maja odbył się Rodzinny Piknik w Rościęcinie, którego celem było przeprowadzenie zbiórki na pomoc Hospicjum w Kołobrzegu. Uczestnicy "Promyka" po raz kolejny pokazali wielkie serca i chęć pomocy potrzebującym. Na cele hospicjum przekazano fanty w postaci ozdobnych glicerynowych mydełek, makramowych breloków oraz słodkich wypieków. Cieszymy się bardzo, że mogliśmy wesprzeć kolejną piękną inicjatywę. Uczestnicy "Promyka" po raz kolejny stanęli na wysokości zadania i swoimi talentami wsparli potrzebujących, okazując przy tym ogrom sympatii i wielkie serce.

Uczestnicy "Promyka" wracają do gry - zajęcia na kręgielni.

W maju Uczestnicy ŚDS "Promyk" wrócili na zajęcia do kręgielni w Centrum Kultury i Książki w Gościnie. W ramach terapii ruchowej oraz treningu umiejętności spędzania czasu wolnego podopieczni co piątek będą mogli wykazać się sprawnością ruchową, sprytem oraz umiejętnościami gry w kręgle. Podczas gry uczestnicy uczą się zdrowej rywalizacji, przestrzegania norm i zasad społecznych oraz wspierają się nawzajem i motywują do działania. Rywalizacja o punkty dostarczyła silnych, sportowych emocji, a wśród graczy szybko wyłonili się liderzy tej dyscypliny. Dziękujemy pięknie Zastępcy Burmistrza -Panu Łukaszowi Rybarkiewicz oraz Dyrektorowi CKiK – Panu Marcinowi Pawlakowi za możliwość kontynuacji zajęć na kręgielni.