Ułatwienia dostępu

  • 19-LECIE

    Ostatnio świętowaliśmy 19-lecie istnienia Środowiskowego Domu Samopomocy "Promyk" w Gościnie.

    ... czytaj dalej
  • NASZA HISTORIA

    Środowiskowy Dom Samopomocy "Promyk" w Gościnie z dniem 1 września 2015 r. na mocy uchwały nr XI/67/15 Rady Miejskiej w Gościnie z dnia 30 czerwca 2015r. w sprawie utworzenia Środowiskowego Domu Samopomocy w Gościnie działa jako samodzielna jednostka organizacyjna.

    ... czytaj dalej
  • JAK DO NAS DOŁĄCZYĆ?

    Jeśli chcesz ubiegać się o skierowanie na pobyt w Środowiskowym Domu Samopomocy "Promyk" w Gościnie zajrzyj do zakładki "Zasady przyjęcia". Uzyskasz tam wszelkie informacje dotyczące wymaganych dokumentów.

    ... czytaj dalej

Pracujemy, wspieramy, działamy w ŚDS "Promyk" - Uczestnicy "Promyka" po odwieszeniu działalności placówki intensywnie powrócili do zajęć. Wznowiliśmy treningi i prowadzimy terapię realizując Plan Terapeutyczny na Rok 2021. Jednym słowem pracujemy na pełnych obrotach. Ze względu na sytuację epidemiczną pracujemy w stałych grupach, z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego.

 

Dbamy o to, aby nasi podopieczni czuli się bezpiecznie nie tylko w ośrodku ale również poza nim dlatego każdego dnia przypominamy i instruujemy jak dbać o systematykę higieny i zwiększyć bezpieczeństwo sanitarne. Dbamy o to, aby w dobie pandemii nie zapominać o terapii ruchowej, dlatego też wznowiliśmy zajęcia z zakresu fizjoterapii, które cieszą się dużym zainteresowaniem naszych podopiecznych. Wykwalifikowany terapeuta prowadzi ćwiczenia w formie indywidualnej i grupowej. Powyższe ma na celu poprawić motorykę i sprawność ruchową ale też wzmacniać kondycję i równowagę. Zapewniamy naszym uczestnikom systematyczne wsparcie psychologa. Ponadto zespół wspierająco-aktywizujący dokłada wszelkich starań, aby terapia w ŚDS była jak najbardziej efektywna i efektowna. W ramach pracy w pracowniach: plastycznej, kulinarnej i komputerowej kontynuujemy treningi m.in. z zakresu umiejętności społecznych, komunikacyjnych, interpersonalnych i rozwiązywania problemów oraz treningu funkcjonowania w codziennym życiu. Wspieramy naszych podopiecznych w zakresie załatwiania spraw urzędowych oraz pomagamy w dostępie do niezbędnych świadczeń zdrowotnych.

Trening ogrodniczy w ŚDS

Miesiąc marzec rozpoczęliśmy przygotowaniem do sezonu ogrodniczego oraz do Świąt Wielkanocnych. W ramach treningu ogrodniczego Terapeuta zajęciowy - Pan Roland wraz z grupą zasiali w doniczkach warzywa do rozsady, które w okresie wiosennym zasadzimy w ogródku. Podczas zajęć z ogrodnictwa w doniczkach i koszykach wysiewaliśmy również owies i rzeżuchę, które posłużą do wielkanocnych dekoracji w naszym ośrodku. Wiosenny klimat zauważalny jest na każdym rogu, zielone rośliny w donicach zdobią parapety i stoły.

Dzień Kobiet w ŚDS

8 marca w ŚDS "Promyk" odbyły się obchody Dnia Kobiet i Mężczyzn. W tym dniu Panowie wręczali Paniom ozdobne mydełka, które skrupulatnie przygotowywali podczas zajęć plastyczno-technicznych. Nasze Panie zostały również obdarowane kwiatami. Panowie otrzymali słodki upominek, który osłodził im dzień. Tego dnia zajęcia kulturalno-oświatowe przebiegały wyjątkowo uroczyście i smacznie. Na stołach zagościły owocowe galaretki z bitą śmietaną, karpatka i ciasto biszkoptowe.

"Dzień dentysty" w ŚDS

Tego roku jednym z tematów przewodnich planu pracy w ŚDS "Promyk" jest hasło: "Myśl pozytywnie, bądź aktywny, zdrowy i bezpieczny". 9 marca w ośrodku obchodziliśmy "Dzień dentysty". Tego dnia w ramach tr. nauki higieny uczestnicy utrwalali swoją wiedzę z zakresu utrzymywania higieny jamy ustnej. Zakupiono dla uczestników pasty, szczoteczki do zębów i osłonki. Zajęcia dydaktyczne, instruktaż prawidłowego mycia zębów i forma przedstawienia tematu poprzez piktogramy z pewnością wzbogaciły wiedzę z zakresu tr. nauki higieny naszych uczestników.

Wielkanoc tuż tuż...

Święta wielkanocne zbliżają się do nas wielkimi krokami, dlatego też plan zajęć terapeutycznych w ostatnim czasie opiera się na przygotowaniach do Wielkanocy. Dużym zainteresowaniem cieszą się zajęcia plastyczne, podczas których uczestnicy przygotowują kartki świąteczne i wielkanocne ozdoby m.in. styropianowe jajka zdobione wełną czesankową metodą na sucho - jest to nowa forma terapii w ośrodku i już wiemy, że cieszy się dużym zainteresowaniem wśród naszych podopiecznych. W ramach zajęć z zakresu biblioterapii i muzykoterapii Uczestnicy przygotowują się do występu wielkanocnego o tytule "Wielkanoc nasza polska tradycja"- z historią w tle. Podczas zajęć teatralnych podopieczni szlifują warsztat aktorski, recytują wiersze, śpiewają piosenki i poznają wielkanocne tradycje.

Anna Kindermann