Ułatwienia dostępu

  • 19-LECIE

    Ostatnio świętowaliśmy 19-lecie istnienia Środowiskowego Domu Samopomocy "Promyk" w Gościnie.

    ... czytaj dalej
  • NASZA HISTORIA

    Środowiskowy Dom Samopomocy "Promyk" w Gościnie z dniem 1 września 2015 r. na mocy uchwały nr XI/67/15 Rady Miejskiej w Gościnie z dnia 30 czerwca 2015r. w sprawie utworzenia Środowiskowego Domu Samopomocy w Gościnie działa jako samodzielna jednostka organizacyjna.

    ... czytaj dalej
  • JAK DO NAS DOŁĄCZYĆ?

    Jeśli chcesz ubiegać się o skierowanie na pobyt w Środowiskowym Domu Samopomocy "Promyk" w Gościnie zajrzyj do zakładki "Zasady przyjęcia". Uzyskasz tam wszelkie informacje dotyczące wymaganych dokumentów.

    ... czytaj dalej

Międzynarodowy Dzień Ziemi - "Myśl pozytywnie. Bądź aktywny, zdrowy i bezpieczny"

Międzynarodowy Dzień Ziemi 2021 zapamiętamy jako wyjątkowo pracowity ale też słoneczny i smaczny. Tego dnia Uczestnicy "Promyka" wykonywali prace porządkowe w ogrodzie w ramach zajęć z zakresu hortikuloterapii.

 

Porządkowanie terenów zielonych przy ośrodku przyniosło nam wiele radości. Przede wszystkim cieszyło nas to, że w tym dniu przyświecało nam słońce, co zdecydowanie umiliło prace na Zielonej Skarpie. Zwieńczeniem trudów były smakowitości przygotowane przez Pana Rolanda: pieczone ziemniaczki z masełkiem czosnkowo-ziołowym, grillowane kiełbaski oraz kaszanka. Do tego zdrowe sosy - czego chcieć więcej. Wszystko rzecz jasna skonsumowaliśmy na świeżym powietrzu aby nacieszyć oko krajobrazem.

Anna Kożuchowska-Salawa


Światowy Dzień Książki i praw autorskich - "Z historią i tradycją w tle" w ŚDS "Promyk"

23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki i praw autorskich. To Święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony praw autorskich. Rok 2021 to rok, któremu patronują Cyprian Kamil Norwid, Stanisław Lem, Krzysztof Kamil Baczyński i Tadeusz Różewicz.

Uczestnicy "Promyka" na zajęciach z biblioterapii oraz na zajęciach kulturalno - oświatowych intensywnie i systematycznie przygotowywali się do odczytania poezji tegorocznych patronów. Na zajęciach plastycznych wykonano rekwizyty, które zostały wykorzystane podczas występu uczestników. 22 kwietnia wybraliśmy się do Centrum Kultury i Książki w Gościnie, aby odczytać wiersze polskich pisarzy. Poezja nie łatwa, długo nie doceniana, dziś określana jako wybitna i ponadczasowa. Poezja, która wyprzedziła swoją epokę. Zapraszamy do wysłuchania interpretacji Naszych Wspaniałych Uczestników ŚDS "Promyk" z Gościna, którzy świetnie poradzili sobie z tym wyzwaniem. Materiał dostępny jest na stronie "Promyka’’ http://sds-goscino.pl oraz na kanale youtube CKiK jak również na kanale youtube ŚDS "Promyk". Interpretacje przygotowano pod okiem pracowników ŚDS "Promyk": Pani Anny Kindermann, Pani Małgorzaty Kaleta oraz Pana Rolanda Walkowiak. Dziękujemy pięknie Panu Marcinowi Pawlakowi z Centrum Kultury i Książki w Gościnie za nieocenioną współpracę przy tworzeniu tej wyjątkowej inicjatywy.

Anna Kożuchowska-Salawa


"Międzynarodowe Święto Pracy" - sprawy urzędowe i aktywizacja zawodowa

W ŚDS "Promyk" na co dzień wspieramy Uczestników nie tylko w zakresie treningów funkcjonowania w codziennym życiu, terapii ruchowej czy treningów interpersonalnych ale też świadczymy usługi w zakresie pomocy w załatwianiu spraw urzędowych.

W maju w ramach wsparcia przybliżamy podopiecznym zagadnienia związane z Narodowym Spisem Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021. Uczestnicy uzyskują pomoc i wsparcie w wypełnianiu formularzy spisowych. To również czas, kiedy poruszane są zagadnienia z zakresu aktywizacji zawodowej. Omawiamy i przybliżamy zawody znane i potrzebne oraz instruujemy, w jaki sposób realizować różnorodne formy aktywizacji zawodowej.


Dzień bibliotekarza i bibliotek w ŚDS - "Z historią i tradycją w tle"

Od 1985 roku Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek obchodzony jest 8 maja. To Święto zainicjowane zostało przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Postanowiliśmy pochylić się nad tym wyjątkowym Świętem i zapisaliśmy je również w naszym kalendarzu Planu Pracy.

Dla nas to: "Dzień bibliotekarza i bibliotek - z historią i tradycją w tle". W tym dniu gościła u nas Pani Renata Maksymiuk, która od wielu lat zaraża nas pasją do czytelnictwa oraz pokazuje, że świat widziany oczami czytelnika staje się bogatszy, bardziej kolorowy i magiczny. Pani Renata podczas spotkania przekazała nam wiele cennych wskazówek, przeniosła nas w magiczny świat literatury oraz przybliżyła historię Gościna zapisaną na kartach bibliotecznych pozycji. Uczestnicy z zainteresowaniem wsłuchiwali się w rozmowę ale też zadawali nurtujące ich pytania.

Nasze spotkanie z biblioteką to też warsztaty w Bibliotece. Niestety z powodu panującej pandemii nie mogliśmy wszyscy wspólnie udać się do królestwa książek. W ramach treningu umiejętności interpersonalnych uczestnicy odwiedzili bibliotekę w mniejszych grupach, pod okiem opiekuna rzecz jasna.

Szanowna Pani Renatko!
Z okazji Dnia Bibliotekarza i Bibliotek
Życzymy sukcesów, satysfakcji zawodowej
Nieprzemijającej pasji literatury starej i nowej
I zadowolenia z regałów pełnych książek
Autorów polskich i zagranicznych
Dziękujemy za sympatyczne spotkania,
udzielanie wskazówek licznych
Składamy życzenia uznania
Z dzielenia pasji, jaką jest literatura
I niech się chowają Ci, którzy mówią,
że czytanie to bzdura
Proszę nadal zarażać pasją
i zdobywać czytelników dookoła
Niech książka nas prowadzi i do nas woła
A my obiecujemy, że będziemy tę pasję chłonąć garściami
Aby ta literatura zawsze była między nami

Uczestnicy i Pracownicy
ŚDS "Promyk" w Gościnie

Anna Kożuchowska - Salawa


Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki - "Myśl aktywnie, bądź zdrowy, aktywny i bezpieczny"

Z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarek zaprosiliśmy na spotkanie Panią Elżbietę Plucińską, pracownika służby zdrowia, z którą współpracujemy na co dzień. Poprosiliśmy aby Pani Ela przedstawiła nam kilka faktów i mitów na temat pracy w zawodzie pielęgniarki.

Wiemy, że jest to zawód niezwykle ważny, odpowiedzialny i bardzo potrzebny. Pani Ela opowiedziała nam, jakie ryzyko niesie ze sobą praca w tym zawodzie, uczestnicy mieli okazję zadać kilka nurtujących pytań. Pan Roland Walkowiak, opiekun pracowni kulinarnej, zadbał aby podczas spotkana było słodko i smacznie. Zwieńczeniem wspólnych rozmów były uroczyste podziękowania. Uczestnicy wręczyli Pani Elżbiecie pamiątkową ramkę z życzeniami, która została wykonana w pracowni plastycznej pod okiem Pani Małgorzaty Kaleta oraz ręcznie zdobione mydełko.

Podobne podziękowania trafiły również do Pań pielęgniarek z ośrodka Pakk Med. Z tego miejsca pragniemy serdecznie podziękować pracownikom służby zdrowia: lekarzom, pielęgniarkom, położnym, obsłudze medycznej za profesjonalną i pełną oddania pracę. Swoją postawą pokazujecie, jak ogromne znaczenie ma dla Was pomoc drugiemu człowiekowi a my możemy Wam powierzyć swoje zdrowie.

Wiemy, że Wasza praca wiąże się z ogromną odpowiedzialnością za ludzkie życie. Doceniamy ten ogromny wysiłek i jesteśmy wdzięczni, że możemy liczyć na Waszą pomoc. Jesteśmy pełni uznania dla Waszej pracy. Z całego serca dziękujemy za profesjonalizm i oddanie. Życzymy wszelkiej pomyślności oraz tego, co najcenniejsze - zdrowia.


Artyści z krwi i kości - czyli udział Uczestników "Promyka" w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym pn. "Polskie Stroje Ludowe"

Uczestnicy "Promyka" po raz kolejny pokazali kunszt swoich możliwości artystycznych. W maju Pan Sylwester, Pan Jarosław, Pani Jadwiga oraz Pan Ryszard wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym pn. "Polskie stroje ludowe". Stosując różnorodne techniki i metody poznane podczas terapii zajęciowej w ośrodku pod czujnym okiem Pani Małgorzaty Kaleta przygotowali wyjątkowe prace plastyczne, które przesłaliśmy organizatorom pocztą.

Pan Sylwester Pac swoją wyjątkową pracę konkursową przygotował stosując metodę Quillingu. Tę metodę terapii poznał w ośrodku podczas pracy w pracowni plastycznej w roku 2020 dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem IMEJDA. Jest to technika z rodzaju papieroplastyki (zwana też papierowym filigranem) służąca do tworzenia ozdób z wąskich pasków papieru zwiniętych w kształt sprężyny spiralnej i odpowiednio uformowanych przez zagniecenie zewnętrznych warstw papieru. Wykonany przez Pana Sylwestra ludowy łowicki strój męski jest obrazem niezwykle barwnym, pracochłonnym i oryginalnym, gdyż Uczestnik starał się z jak największą precyzją oddać szczegóły i oryginalność stroju.

Pan Jarosław Brzeziński swoją pracę konkursową przygotował stosując metodę: wyklejanie konturów kuleczkami z bibuły. Tę metodę terapii poznał w ośrodku podczas pracy w pracowni plastycznej w roku 2006. To technika, która jest jednocześnie formą terapii sensorycznej. Pobudza wyobraźnię i ćwiczy sprawność rąk. Polega na tym, iż Uczestnik rwie bibułę na małe kawałeczki i robi małe kuleczki, które następnie przykleja jedna obok drugiej. Wykonany przez Pana Jarosława ludowy łowicki strój damski odwzorowuje w stu procentach oryginalność ludowego stroju łowickiego. To praca niezwykle pracochłonna i oryginalna.

Pan Ryszard Wiglusz tworząc pracę konkursową wykorzystał metodę: filcowanie na sucho wełną czesankową. Tę metodę terapii poznał w ośrodku podczas pracy w pracowni plastycznej w roku 2021. To technika zwana też igłowaniem, w której wykorzystywana jest wełna czesankowa, która nie została poddana żadnym innym zabiegom poza czyszczeniem i czesaniem. Metoda na sucho pozwala tworzyć zarówno formy płaskie jak i przestrzenne. Wykonany przez Pana Ryszarda ludowy pomorski strój damski jest obrazem niezwykle pracochłonnym. Uczestnik starał się z jak największą precyzją oddać szczegóły i oryginalność stroju.

Pani Jadwiga Stawowczyk przygotowała pracę konkursową stosując metodę: krawiectwo- wykrawanie, szycie, marszczenie, łączenie ze sobą różnych gatunków tkanin. Tę metodę terapii znała wcześniej posługując się nią w ramach codziennych treningów umiejętności i zaradności życiowej, jednak podczas pracy w ośrodku w ramach pracowni plastycznej Pani Jadwiga miała możliwość wykorzystać nabyte wcześniej umiejętności do celów artystycznych. Wykonany przez Panią Jadwigę ludowy bytomski strój damski oddaje piękno i oryginalność stroju. Praca ukazuje, że wielkie dzieła mogą powstawać za pomocą technik znanych i wykorzystywanych na co dzień. Uczestniczka starała się z jak największą precyzją oddać barwy, charakter i oryginalność stroju.

Drodzy Uczestnicy czekamy na wyniki konkursu, ale już teraz wiemy, że wykonaliście ogrom ciężkiej pracy i dla nas swoją pracą i zaangażowaniem zdobyliście najwyższe nagrody. Godziny wyklejania, dziergania, wykrawania, filcowania i papieroplastyki w połączeniu z cennymi wskazówkami opiekuna pracowni - Pani Małgorzaty Kaleta przekuły się na niesamowite efekty Waszych unikatowych prac. Jesteśmy z Was niezwykle dumni.

 

Anna Kożuchowska-Salawa


Dzień Rodziny

20.05.2021 r w Środowiskowym Domu Samopomocy „Promyk” obchodziliśmy „Dzień Rodziny – z historią i tradycją w tle”. Dla nas to bardzo wyjątkowy czas, podczas którego przybliżyliśmy tematykę powiązaną z hasłem: Rodzina. Podczas spotkania rozmawialiśmy o tym, jak ważna dla każdego z nas jest rodzina, kim są członkowie naszej rodziny, przybliżyliśmy takie pojęcia jak drzewo genealogiczne, szacunek i tolerancja. Przeglądaliśmy fotografie rodzinne naszych uczestników, dzięki czemu wróciły wspomnienia, wspólne rodzinne uroczystości, spotkania. Wysłuchaliśmy też znanych i lubianych utworów o tematyce rodziny. Pan Roland przygotował z tej okazji lubiane przez wszystkich desery. Ich wybór był nieprzypadkowy. To smakołyki, które przygotowywały nam nasze mamy w czasach dzieciństwa: kolorowe owocowe galaretki i budynie z bakaliami. Niestety z powodu trwającej pandemii nie mogliśmy zaprosić bliskich i opiekunów naszych podopiecznych na wspólne spotkanie integracyjne, ale mamy nadzieję, że jeszcze nie raz będzie ku temu okazja.

Podczas spotkania padło wiele ciepłych słów na temat naszych bliskich, opiekunów i wsparcia, jakie niesie dla każdego z nas rodzina. Podczas wspólnych rozmów Uczestnicy bardzo ciepło wypowiadali się na temat Rodziny, którą tworzymy wspólnie w Środowiskowym Domu Samopomocy, bo przecież tak jak w rodzinie pomagamy sobie nawzajem, poruszamy wspólne tematy, rozwiązujemy problemy i dajemy oparcie w trudnych chwilach, bo w końcu Rodzina to jest siła!

Anna Kożuchowska- Salawa