Ułatwienia dostępu

  • 19-LECIE

    Ostatnio świętowaliśmy 19-lecie istnienia Środowiskowego Domu Samopomocy "Promyk" w Gościnie.

    ... czytaj dalej
  • NASZA HISTORIA

    Środowiskowy Dom Samopomocy "Promyk" w Gościnie z dniem 1 września 2015 r. na mocy uchwały nr XI/67/15 Rady Miejskiej w Gościnie z dnia 30 czerwca 2015r. w sprawie utworzenia Środowiskowego Domu Samopomocy w Gościnie działa jako samodzielna jednostka organizacyjna.

    ... czytaj dalej
  • JAK DO NAS DOŁĄCZYĆ?

    Jeśli chcesz ubiegać się o skierowanie na pobyt w Środowiskowym Domu Samopomocy "Promyk" w Gościnie zajrzyj do zakładki "Zasady przyjęcia". Uzyskasz tam wszelkie informacje dotyczące wymaganych dokumentów.

    ... czytaj dalej

"Ptasie Podwórko" gościnnie na występach w ŚDS "Promyk"

Uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy "Promyk" wystąpili na plenerowej scenie pod lipami przy terenach zielonych ŚDS "Promyk" i zaprezentowali utwór pt. "Rzepka" Juliana Tuwima. W tym dniu gościliśmy podopiecznych Niepublicznego Przedszkola "Ptasie Podwórko" z Gościna. Nasi milusińscy z zaciekawieniem wsłuchiwali się w tekst i podziwiali kostiumy aktorów występujących w przedstawieniu. Kolorowe stroje i kostiumy przygotowane przez podopiecznych pod okiem Pani Małgorzaty Kaleta zrobiły na naszej widowni ogromne wrażenie. Dzieci wspólnie z podopiecznymi ŚDS zaśpiewały i zatańczyły utwór "Ale ale rzepka" oraz przygotowały dla nas niespodziankę, prezentując występ "Gdacze kura ko ko ko". Przedszkolaki dzielnie odgadywały zagadki przygotowane przez Panią Anię Kindermann- opiekuna pracowni komputerowej, wcielały się też w role naszych aktorów naśladując odgłosy i zachowania zwierząt z przedstawienia. Nie obyło się bez słodkich nagród. Dziękujemy Kadrze oraz naszym małym przyjaciołom z Przedszkola "Ptasie Podwórko" za przybycie i zapraszamy do kolejnych wspólnych inicjatyw.

 


Zajęcia z wykorzystaniem alternatywnych sposobów porozumiewania się - Piktogramy w ŚDS

Jednym z treningów prowadzonych w ŚDS "Promyk" jest trening umiejętności komunikacyjnych, który polega na rozwijaniu prawidłowych sposobów komunikowania się z innymi. Uczestnicy treningu poznają zagadnienia związane z komunikacją interpersonalną. Zdobywają wiedzę na temat tego, jak w sposób otwarty i kulturalny prowadzić konwersację, jak nawiązywać i podtrzymywać rozmowę oraz poznają alternatywne sposoby porozumiewania się. W tym roku zgodnie z planem terapeutycznym na rok 2021, w ramach tr. umiejętności komunikacyjnych uczestnicy podczas zajęć z wykorzystaniem alternatywnych sposobów porozumiewania się poznają piktogramy jako alternatywne narzędzie porozumiewania się.W ramach treningu odbywają się zajęcia indywidualne i grupowe. Podczas zajęć uczestnicy pracują z wykorzystaniem materiałów edukacyjnych PWN, które znacznie wzbogacają terapię, wśród nich są: karty pracy, ćwiczenia, tablice magnetyczne, piktogramy, poradniki, gry oraz instrukcje, uwzględniające specjalne potrzeby edukacyjne naszych podopiecznych.


Pierwszy Dzień Lata - "Myśl pozytywnie. Bądź aktywny, zdrowy i bezpieczny"

Nie jest żadną tajemnicą fakt, że hortikuloterapia - czyli terapia za pomocą ogrodów poprzez pracę fizyczną bezpośrednio przy uprawie i pielęgnacji roślin oraz przebywanie, relaks w otoczeniu ogrodu – w efekcie prowadzi do poprawy kondycji psychofizycznej, sprawności manualnej i motorycznej. Otoczenie naszego ośrodka to piękne tereny zielone z miejscem na prowadzenie ogrodu użytkowo-ozdobnego, którym opiekują się podopieczni pod okiem opiekuna – Pana Rolanda Walkowiak. Uczestnicy dbają o ogród, kwiaty, krzewy, otaczającą nas roślinność a w sezonie letnim pielęgnują ogródek warzywny, co pozytywnie wpływa na samopoczucie i proces rehabilitacji. Uczestnicząc w pracach ogrodowych i pozostając w kontakcie z przyrodą podopieczni ŚDS realizują też roczny plan terapeutyczny i ćwiczą codzienne umiejętności praktyczne, co pozytywnie wpływa na pielęgnowanie umiejętności zaradności życiowej i zwiększa samodzielność w tym zakresie. 25.06. podopieczni dosiewali warzywa (pomidory koktajlowe) oraz plewili ogród, jak również zbierali plony, które posłużą nam do treningów kulinarnych, zdrowych śniadań i kolorowych sałatek.


W zdrowym ciele zdrowy duch - korzystamy z pięknej pogody czyli ŚDS "Promyk" wakacyjnie

W tym roku wyjątkowo długo czekaliśmy na to, aby temperatury na słupku podniosły się na tyle abyśmy mogli coraz więcej zajęć spędzać na powietrzu, wśród zieleni. Cieszymy się, że w końcu pogoda rozpieszcza nas słoneczkiem oraz ciepłymi popołudniami dlatego bardzo często w okresie wakacyjnym korzystamy z terenów zielonych przynależnych do ośrodka i spędzamy czas na zajęciach rekreacyjno-sportowych na Zielonej Skarpie i nie tylko. Podczas treningów rekreacyjnych oraz zajęć z zakresu terapii ruchowej Uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy "Promyk" ćwiczą na fit-parku, biorą udział w zajęciach ruchowych z fizjoterapeutą, trenują Nordic Walking ale też poznają nowe techniki gier sprawnościowych próbując swoich sił w grze integracyjnej: Wieża. Gra polega na budowaniu wieży z drewnianych klocków, zadanie nie jest jednak proste, liczy się tutaj przede wszystkim doskonała współpraca zawodników. Każdy z zawodników trzyma w ręce sznurek, na jego końcu znajduje się dźwig, którym należy unosić klocki tak by powstała z nich wieża. Każdy zawodnik musi poruszać sznurkiem w taki sposób, by wieża się nie zawaliła. Dzięki temu ćwiczymy nie tylko umiejętności sprawnościowe ale też kształtujemy umiejętności komunikowania się, wsparcia i współpracy w zespole. Fantastyczna zabawa gwarantowana!


Magiczny kawałek świata - Uczestnicy "Promyka" na Zielonej Farmie w Żelimusze

13. lipca Uczestnicy "Promyka" wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę do Żelimuchy. Ten magiczny kawałek świata odwiedziliśmy w ramach realizacji planu: "Myśl pozytywnie. Bądź aktywny, zdrowy i bezpieczny". Zielona Farma zachwyciła nas beztroskim krajobrazem. Poznaliśmy zwierzęcych mieszkańców Żelimuchy a wśród nich między innymi pawie, bociany, kury, świnka angielska, emu i osły oraz kozy. Poznaliśmy jakie smakołyki lubią i zajęliśmy się ich karmieniem. Dzięki możliwości obcowania z otaczającą przyrodą poznaliśmy wyjątkowy klimat Żelimuchy, weszliśmy w świat oddalony od miejskiego zgiełku i pędzących ludzi. Czas zatrzymał się w miejscu. Pani Marzena, która bardzo ciepło przywitała nas w swoim gospodarstwie, nie tylko zdradziła nam wyjątkowe zakątki swego kawałka świata, ale też zaprosiła nas na zajęcia rękodzielnicze, podczas których poznaliśmy, czym są sianoploty. Podczas zajęć powstały piękne dekoracje w postaci ślimaczków, każdy inny, wyjątkowy i uroczy. Gospodarze pokazali nam uroki farmy, zdradzili kilka ciekawostek na temat zamieszkałych tam zwierząt i opowiedzieli, na czym polega fenomen uprawy borówki w Żelimusze. Na zakończenie rozpalili ognisko i wspólnie zjedliśmy kiełbaski, które smakowały niezwykle wyjątkowo w klimacie zieleni. Nie da się ukryć, takich miejsc jak Żelimucha jest coraz mniej, obcowanie z przyrodą daje nam niezwykle dużo energii, odstresowuje i pozytywnie wpływa na nasze funkcjonowanie. Dlatego wybór tego miejsca padł nie przypadkowo: zajęcia edukacyjne i hortikuloterapia w jednym. Mamy nadzieję, że nie jest to nasze ostatnie spotkanie w Żelimusze. Wiemy, że gospodarze mają bardzo bogatą ofertę edukacyjną i z pewnością jeszcze odwiedzimy ten magiczny zakątek ziemi.


Makaton - poznajemy alternatywne sposoby komunikowania się

W Środowiskowym Domu Samopomocy "Promyk" prowadzimy różnorodne treningi, jednym z nich są treningi umiejętności komunikacyjnych, podczas których Uczestnicy poznają i utrwalają alternatywne sposoby porozumiewania się. Na zajęciach z zakresu treningów komunikowania się poznaliśmy już podstawowe zwroty polskiego języka migowego, zapoznawaliśmy się z piktogramami a teraz przyszedł czas na Makaton. To system gestów i symboli graficznych. Makaton nie odkrywa czegoś nowego, ale wykorzystuje to, co już znamy - proste gesty i rysunki graficzne. Gesty są formami wspomagającymi słowne porozumiewanie się (są stosowane symultanicznie z mową), służą jako dodatkowy środek, który wzmacnia przekazywany dziecku lub przez dziecko komunikat. Gestom zawsze towarzyszy poprawna, gramatyczna mowa. W Makatonie oprócz znaków manualnych wykorzystywane są również symbole graficzne, z których korzystają osoby, które nie są w stanie wykonać gestu, wskazują wówczas na symbol i w ten sposób sygnalizują swoje potrzeby i zainteresowania. Ze znaków korzystają zarówno dorośli jak i dzieci doświadczający trudności w uczeniu i porozumiewaniu się. Podczas zajęć Uczestnicy nie tylko poznawali podstawy i rodzaje Makatonu ale też tworzyli własnoręcznie swoje indywidualne formy Makatonu na kartkach, dzięki czemu zrodziło się wiele ciekawych pomysłów, poznaliśmy też dusze artystyczne naszych Uczestników na nowo. Z pewnością będziemy kontynuować formę poznawania Makatonu podczas kolejnych treningów umiejętności komunikacyjnych.


Okres letni to czas wzmożonych treningów w ŚDS

Uczestnicy "Promyka" w okresie wiosenno-letnim większość zajęć spędzają na Zielonej Skarpie. Jesteśmy szczęściarzami, bo otaczają nas piękne zielone tereny, dlatego też jak tylko pogoda dopisuje korzystamy, bo w takich okolicznościach przyrody nawet posiłki smakują o niebo lepiej. To czas kiedy możemy poszerzyć zakres terapii o zajęcia rekreacyjne i ruchowe na powietrzu, dlatego korzystamy. Terapia ruchowa codziennie odbywa się na fit-parku. Trening ogrodniczy stał się codziennością, ponadto chodzimy na spacery i prowadzimy zajęcia na Zielonej Skarpie. Zajęcia z fizjoterapeutą również odbywają się na terenach zielonych. Terapia w ośrodku również bardzo intensywna, treningi komunikacyjne, kulinarne, plastyczne i komputerowe to nasza codzienność.


W ŚDS pamiętamy o jubileuszach i uroczystościach

W miesiącach letnich w naszym ośrodku kolejne jubileusze urodzin oraz imieniny Anny oczywiście. W sierpniu urodziny celebrowali: Pan Ryszard oraz Pani Wiesława. Z tej okazji spotkaliśmy się wspólnie aby wręczyć naszym przyjaciołom upominek, zaśpiewać huczne sto lat oraz skosztować słodkiego poczęstunku. Jak zwykle było bardzo miło, uroczyście i nie zabrakło wzruszeń.


Ogórkowy zawrót głowy - nasze prace w konkursowych kategoriach

Cieszymy się ogromnie, że w tym roku zgodnie z sierpniową tradycją, w naszym mieście odbywają się Dni Gościna i związany z nimi "Ogórkowy zawrót głowy". Nie moglibyśmy odmówić sobie udziału w konkursie dlatego też przygotowaliśmy prace, które zaprezentujemy podczas konkursów w kategoriach: przetwory, stroiki oraz rymowanki. W ramach zajęć w pracowni kulinarnej Uczestnicy przygotowali konkursowe weki, ogórki w trzech odsłonach: Kiszone, z przyprawą chilli oraz w musztardzie. Są to przetwory wyjątkowe, bo przygotowane z naszych własnych zbiorów z sezonowego ogródka. Stroik to praca Uczestników, powstała podczas zajęć z zakresu terapii plastycznej, z kolei rymowanka powstała na zajęciach z biblioterapii. Każdy z Uczestników zapisał na kartce swoje ogórkowe myśli, rymowanki i skojarzenia, które połączyliśmy w jeden wiersz i powstało takie oto dzieło:

Powiastka o tym, jak Uczestnicy "Promyka" o ogórku opowiadali
Drodzy Państwo wiersz utworzyliśmy wspólnie,
Troszkę z osobna i troszkę ogólnie
Każdy podrzucił ciekawe pomysły i parę zdań o ogórku,
Pan Jarek pisał o przetworach i rymach do sznurku
Uczestnicy "Promyka" zapisali na kartach swoje skojarzenia ogórkowe
I w ten oto sposób powstały myśli przebojowe
Było o tym, że do kiszonych dodajemy liście oczywiście
A i o tym, że ogórek ma zielony garniturek
Pan Krzysztof napisał, że może być korniszony lub marynowany
A Pani Wandzia, że z marchewką może być podany
Na to Pani Ula, że ma dużo witamin i mikroelementów
Oj wiele u nas w "Promyku" talentów
Aaa… było też o tym, że dzieciom ogórek smakuje
A Pan Rysiu napisał, że na mizerię pasuje
A Pan Sylwester rozbawił nas żartem ogórkowym
Co nie jest dla nas niczym nowym
Pani Zosia zapisała dwa skojarzenia z tym warzywem powiązane
A Pani Zdzisława przekazała nam teksty rymem podane,
Że ogórek pięknie wystrojony, zawsze piękny i zielony
Rośnie nam w ogródku a bez niego wiele smutku
Pani Halinka też ogórkowe rymowanki utworzyła
Dyskusja ogórkowa była bardzo miła
Ogórki kiszone, w occie i na słono
Chyba wszystkie rodzaje przetworów przytoczono
Wiemy przecież, że ogórek zielony to nasze dobro narodowe
Są zielone, chrupiące i bardzo zdrowe
Dlatego chrupiemy je sobie czasem w "Promyku"
Uprawiamy w ogrodzie, bo mamy pomysłów ogórkowych bez liku!

Uczestnicy ŚDS "Promyk"

 

Pani Aniu, Pani Wiesławo oraz Panie Ryszardzie z okazji Waszego święta składamy najserdeczniejsze życzenia, zdrowia, szczęścia i pogody ducha.

Anna Kożuchowska - Salawa