Ułatwienia dostępu

  • 19-LECIE

    Ostatnio świętowaliśmy 19-lecie istnienia Środowiskowego Domu Samopomocy "Promyk" w Gościnie.

    ... czytaj dalej
  • NASZA HISTORIA

    Środowiskowy Dom Samopomocy "Promyk" w Gościnie z dniem 1 września 2015 r. na mocy uchwały nr XI/67/15 Rady Miejskiej w Gościnie z dnia 30 czerwca 2015r. w sprawie utworzenia Środowiskowego Domu Samopomocy w Gościnie działa jako samodzielna jednostka organizacyjna.

    ... czytaj dalej
  • JAK DO NAS DOŁĄCZYĆ?

    Jeśli chcesz ubiegać się o skierowanie na pobyt w Środowiskowym Domu Samopomocy "Promyk" w Gościnie zajrzyj do zakładki "Zasady przyjęcia". Uzyskasz tam wszelkie informacje dotyczące wymaganych dokumentów.

    ... czytaj dalej

"W marcu jak w garncu" - Z ŻYCIA ŚDS "PROMYK"

Słynne powiedzenie "W marcu jak w garncu" znakomicie oddaje pracę i charakterystykę funkcjonowania ośrodka w ostatnim czasie. Marzec to czas kiedy słońce na niebie świeci coraz jaśniej i coraz częściej a temperatury są coraz wyższe, dlatego też korzystamy z dobrodziejstw matki natury i udajemy się na zajęcia z zakresu terapii ruchowej oraz tr. ogrodniczego i budżetowego tak często, jak to tylko możliwe. Spacerujemy, porządkujemy tereny zielone i łapiemy pierwsze wiosenne promyki słońca.

 

Kiedy jednak aura przypomina nam o tym, że warto zachować pokorę i nie bagatelizować mroźnych poranków realizujemy plan pracy terapeutycznej podczas zajęć w ośrodku. Wówczas w ramach biblioterapii, filmoterapii, zajęć plastycznych, czy tr. komputerowego oraz uwielbianego przez wszystkich tr. kulinarnego realizujemy zajęcia w pracowniach. Kontynuujemy współpracę z firmą Art.-Reh Rehabilitacja, aby wzmocnić i usprawnić sprawność ruchową. Nie zapominamy też o zajęciach z zakresu psychoterapii dlatego też w ŚDS systematycznie odbywają się zajęcia indywidualne i grupowe z psychologiem. Uczestnicy systematycznie kształtują umiejętności z zakresu treningu funkcjonowania w codziennym życiu, ale też umiejętności interpersonalne i spędzania wolnego czasu w sposób aktywny, rozwijając pasję i umiejętności. Dbamy o to, aby zajęcia były zarówno ciekawe ale też wzmacniały poczucie samodzielności i zaradności Uczestników na co dzień.


Obchody "Dnia Kobiet" i "Dnia Mężczyzn"

8 marca jak co roku tradycyjnie w Środowiskowym Domu Samopomocy "Promyk" odbyły się obchody "Dnia Kobiet" i "Dnia Mężczyzn". Przybliżyliśmy tego dnia historię Dnia kobiet oraz Dnia mężczyzn. Uczestnicy wspominali zabawne anegdoty z okresu, kiedy Panie obdarowywane były goździkiem i rajstopami, miło było powspominać. Realizując Roczny Plan Pracy Uczestnicy podczas zajęć na treningu kulinarnym przygotowali zdrową, kolorową sałatkę owocową oraz pyszne ciasto marchewkowe i babeczki. Tego dnia Nasze Panie zostały obdarowane kwiatami, ale też wyjątkowym upominkiem w postaci aromatycznej, żelowej świecy, w ozdobnym szklany naczyniu, którą wykonano na zajęciach rękodzielniczych w ramach pracy w pracowni plastycznej. Tego dnia Panowie również otrzymali słodki upominek. Jak co roku i tym razem Nasi Panowie nie zapomnieli o Paniach z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, dla których przygotowano aromatyczne świece żelowe i marchewkowe babeczki oraz wyjątkową kartkę z życzeniami. Panie nie kryły radości. Życzenia, upominek oraz słodkie babeczki z pewnością umiliły im dzień. Z okazji Święta Mężczyzn pracownice GOPS obdarowały Panów słodkim poczęstunkiem.


Celebrowanie imienin i urodzin Uczestników

Przez cały rok pamiętamy o Jubileuszach urodzin naszych podopiecznych. Miesiąc marzec obfitował w uroczystości w naszym ośrodku wsparcia. Podczas zajęć kulturalno - oświatowych celebrowaliśmy urodziny pani Ireny i pani Zofii oraz imieniny pana Kazimierza. Solenizantom odśpiewaliśmy huczne sto lat, podarowaliśmy kartki urodzinowe oraz upominki, wykonane przez Uczestników podczas zajęć plastycznych i rękodzielniczych. Nie zabrakło słodkiego poczęstunku. Drodzy Państwo przyjmijcie raz jeszcze Najlepsze życzenia, dużo zdrowia, uśmiechu i pogody ducha na co dzień.


Trening ogrodniczy

Miesiąc marzec to czas kiedy słońce świeci coraz jaśniej ni coraz częściej, a wiosna nadchodzi wielkimi krokami. To czas kiedy zajęcia ruchowe i ogrodnicze przygotowują nas do sezonu wiosennego oraz do Świąt Wielkanocnych.
W ramach treningu budżetowego i ogrodniczego terapeuta zajęciowy - Pan Roland Walkowiak wraz z grupą udali się do sklepu ogrodniczego w celu zakupienia nasion i sadzonek, które później częściowo zasiali w doniczkach na rozsadę, która w okresie wiosennym trafi na grządki w ogródku. Posiano również owies i rzeżuchę, które posłużą nam jako dekoracja na wielkanocny stół. Zanim jednak Uczestnicy przeszli do zajęć praktycznych było trochę teorii i zadań na Kartach pracy w ramach tr. funkcji poznawczych. Rozwikłanie zadań i zagadek ogrodniczych, znacznie ułatwiło pracę podczas zajęć praktycznych.


Zajęcia kulturalno - oświatowe

W marcu Uczestnicy wielkimi krokami przygotowują się do występu wielkanocnego pt. "Wielkanoc pod znakiem symboli – nasze wielkanocne tradycje i zwyczaje". Na zajęciach z zakresu biblioterapii i muzykoterapii Uczestnicy utrwalają teksty scenariusza oraz śpiewają autorską piosenkę pt. "Święta w Promyku". Tegoroczny scenariusz nawiązuje do tematyki rocznego planu terapeutycznego pod hasłem "W zdrowym ciele zdrowy duch", oddaje charakterystykę symboliki świąt wielkanocnych ale też przybliża spotkania i relacje rodzinne, odkreślając, jak ważne są dla nas. Zapowiada się niezwykłe spotkanie wielkanocne choć przed nami bardzo pracowity czas.


Pierwszy dzień wiosny - "W zdrowym ciele zdrowy duch"

21 marca celebrując wyczekiwany przez wszystkich "Pierwszy dzień wiosny" Uczestnicy udali się na Zieloną Skarpę. Tego dnia Panie porządkowały tereny zielone na Skarpie a Panowie przygotowywali ogród pod wysiew warzyw. Podczas treningu ogrodniczego przyświecało nam marcowe słonko, co bardzo uprzyjemniło pracę.  Ogród to miejsce, które często odwiedzamy podczas wiosennych i letnich treningów dlatego dbamy aby służył nam jak najdłużej. Z pewnością to miejsce, które pozwala nam odetchnąć podczas zajęć relaksacyjnych ale tez jest świetną alternatywą dla terapii ruchowej.