Ułatwienia dostępu

  • 19-LECIE

    Ostatnio świętowaliśmy 19-lecie istnienia Środowiskowego Domu Samopomocy "Promyk" w Gościnie.

    ... czytaj dalej
  • NASZA HISTORIA

    Środowiskowy Dom Samopomocy "Promyk" w Gościnie z dniem 1 września 2015 r. na mocy uchwały nr XI/67/15 Rady Miejskiej w Gościnie z dnia 30 czerwca 2015r. w sprawie utworzenia Środowiskowego Domu Samopomocy w Gościnie działa jako samodzielna jednostka organizacyjna.

    ... czytaj dalej
  • JAK DO NAS DOŁĄCZYĆ?

    Jeśli chcesz ubiegać się o skierowanie na pobyt w Środowiskowym Domu Samopomocy "Promyk" w Gościnie zajrzyj do zakładki "Zasady przyjęcia". Uzyskasz tam wszelkie informacje dotyczące wymaganych dokumentów.

    ... czytaj dalej

Jednym z treningów prowadzonych w ŚDS "Promyk" jest trening umiejętności komunikacyjnych, który polega na rozwijaniu prawidłowych sposobów komunikowania się z innymi. Komunikacja alternatywna i wspomagająca (AAC) to grupa metod, które umożliwiają osobom niemówiącym lub mówiącym w ograniczonym stopniu porozumiewać się z otoczeniem. Polega na używaniu w komunikacji znaków opierających się na gestach, obrazach, symbolach, przedmiotach.

Uczestnicy treningu poznają zagadnienia związane z komunikacją interpersonalną. Zdobywają wiedzę na temat tego, jak w sposób otwarty i kulturalny prowadzić konwersację, jak nawiązywać i podtrzymywać rozmowę oraz poznają alternatywne sposoby porozumiewania się. W tym roku zgodnie z planem terapeutycznym na rok 2022, w ramach tr. umiejętności komunikacyjnych Uczestnicy podczas zajęć z wykorzystaniem alternatywnych sposobów porozumiewania się utrwalają poznane już metody alternatywnej komunikacji piktogramy jako alternatywne narzędzie porozumiewania się. W ramach treningu odbywają się zajęcia indywidualne i grupowe. Podczas zajęć uczestnicy pracują z wykorzystaniem materiałów edukacyjnych PWN, które znacznie wzbogacają terapię, wśród nich są: karty pracy, ćwiczenia, tablice magnetyczne, piktogramy, poradniki, gry oraz instrukcje, uwzględniające specjalne potrzeby edukacyjne naszych podopiecznych. Na zajęciach prezentowane są również projekcje a Uczestnicy wykonują ćwiczenia praktyczne (rysowaniie piktogramów, makatonu oraz prowadzenie prostych rozmów i nauka tworzenia słów poprzez wykorzystanie metod pjm). Zajęcia wzbogacane są również poprzez psychoterapię grupową z psychologiem, kiedy to poruszane są tematy alternatywnego komunikowania się, jak sprawnie komunikować o swoich potrzebach, jak zrozumieć osobę, która próbuje komunikować się z nami w trudno zrozumiały dla nas sposób oraz jak AAC pomaga osobom z zaburzeniami mowy wyrażać swoje myśli, uczucia oraz podejmować samodzielne decyzje.


Trening ogrodniczy

Hortikuloterapia - czyli terapia za pomocą ogrodów poprzez pracę fizyczną bezpośrednio przy uprawie i pielęgnacji roślin oraz przebywanie i relaks w otoczeniu ogrodu - w efekcie prowadzi do poprawy kondycji psychofizycznej, sprawności manualnej i motorycznej. Otoczenie naszego ośrodka to piękne tereny zielone z miejscem na prowadzenie ogrodu użytkowo-ozdobnego, którym opiekują się podopieczni pod okiem terapeuty - Pana Rolanda Walkowiak. Uczestnicy dbają o ogród i otaczającą nas roślinność a w sezonie letnim pielęgnują ogródek warzywny, co pozytywnie wpływa na samopoczucie i proces rehabilitacji.
Uczestnicząc w pracach ogrodowych i pozostając w kontakcie z przyrodą podopieczni ŚDS realizują też roczny plan terapeutyczny i ćwiczą codzienne umiejętności praktyczne, co pozytywnie wpływa na pielęgnowanie umiejętności zaradności życiowej i zwiększa samodzielność w tym zakresie. Podopieczni systematycznie podlewają i plewią ogród, ale też zbierają plony, które służą do treningów kulinarnych, zdrowych śniadań i kolorowych sałatek. W sierpniu Uczestnicy posadzili również miętę, która posłuży nam, jako napar do zdrowych jesiennych herbatek.


"W zdrowym ciele zdrowy duch" - terapia ruchowa

Cieszymy się, że w końcu pogoda rozpieszcza nas gorącym słońcem oraz ciepłymi popołudniami dlatego bardzo często w okresie wakacyjnym korzystamy z terenów zielonych przynależnych do ośrodka i spędzamy czas na zajęciach rekreacyjno-sportowych na Zielonej Skarpie i nie tylko. Podczas treningów rekreacyjnych oraz zajęć z zakresu terapii ruchowej Uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy "Promyk" systematycznie ćwiczą na fit-parku, trenują Nordic Walking, uczestniczą w spacerach ale też kształtują techniki gier sprawnościowych próbując swoich sił w grze integracyjnej: Wieża. Wiemy, jak ważne dla naszego organizmu jest utrzymanie sprawności fizycznej dlatego spacery i ruch na świeżym powietrzu w okresie wakacyjnym szczególnie wpisały się w nasz harmonogram dnia.


Treningi kulinarne w "Promyku"

W okresie letnim w ramach zajęć w pracowni kulinarnej Uczestnicy przygotowują weki a to za sprawą zbiorów z naszego promykowego ogródka. Systematycznie udają się do ogrodu aby zbierać ogórki, cukinię, czy buraczki. Warzywa są dokładnie myte, krojone i trafiają do słoików ale też są bazą do pysznych zdrowych obiadów i kolorowym dodatkiem do śniadań. Promykowa spiżarnia z dnia na dzień jest coraz bogatsza. Kolorowe weki w różnych odsłonach chętnie spożytkujemy jesienią. Ogórki kiszone, cukinia w słodko-ostrej zalewie czy botwinka to tylko niektóre z naszych skarbów. Są to przetwory wyjątkowe, bo przygotowane z naszych własnych zbiorów z sezonowego ogródka. Poza tym na tr. kulinarnych wekujemy również owoce, m.in. jabłka i jeżyny, które będą świetnym dodatkiem do wypieków. Sezonowe warzywa są również zdrowym dodatkiem do śniadań i świetną bazą do warzywnych zup, czy leczo. W ośrodku w ramach zajęć kulinarnych przygotowujemy również pyszne, zdrowe sałatki, które są świetnym dodatkiem do kiełbaski z grilla. Taki obiad na świeżym powietrzu smakuje naprawdę wyjątkowo. Poza tym na tr. kulinarnych wekujemy również owoce, m.in. jabłka i jeżyny, które będą świetnym dodatkiem do wypieków.


Jubileusze i uroczystości

W miesiącach letnich w naszym ośrodku kolejne jubileusze urodzin oraz lipcowe imieniny Anny oczywiście. W sierpniu urodziny celebrował: Pan Ryszard. Z tej okazji spotkaliśmy się wspólnie aby wręczyć jubilatowi upominek, zaśpiewać huczne sto lat oraz skosztować słodkiego poczęstunku. Jak zwykle było bardzo miło, uroczyście i nie zabrakło wzruszeń. Pani Aniu, oraz Panie Ryszardzie z okazji Waszego święta składamy najserdeczniejsze życzenia, zdrowia, szczęścia i pogody ducha.


Zmiany - nowy wystrój w ŚDS "Promyk"

W Środowiskowym Domu Samopomocy dbamy o to, aby na bieżąco wzbogacać i doposażać nasz ośrodek. W sierpniu zmieniliśmy nieco wystrój naszych sal, a to za sprawą inwestycji polegającej na zakupie stołów modułowych. Środki na zakup mebli pozyskano z Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie (środki z rezerwy celowej z przeznaczeniem na finansowanie zadań związanych z rozwojem sieci ośrodków wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi). Zakup mebli, dzięki którym doposażono ośrodek w tym: Salę ogólną, pracownię plastyczną oraz jadalnię - wpłynął na zwiększenie funkcjonalności pomieszczeń. Podstawową zaletą tego typu stołów jest ich funkcjonalność i praktyczność, dlatego sprawdzają się w ośrodku wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami, zarówno podczas różnorodnej terapii prowadzonej indywidualnie ale też w mniejszych lub większych grupach oraz podczas spożywania posiłków. Dzięki temu, iż są to meble lekkie i można je składać, przenosić i dowolnie ze sobą łączyć i zestawiać posłużą w ośrodku również podczas spotkań integracyjnych, uroczystości i szkoleń. Zakup stołów niewątpliwie usprawnił prowadzenie terapii w poszczególnych pracowniach, ale też wpłynął na zwiększenie funkcjonalności pomieszczeń ŚDS.
Ponadto wystrój Sali główniej ŚDS "Promyk" został wzbogacony o unikatowe fotografie umieszczone w drewnianych ramach, ukazujące Uczestników podczas codziennych zajęć w ośrodku. Foto-galeria robi nie małe wrażenie i bez wątpienia dodaje naszej Sali uroku i oryginalności. Sposobów na dekorację ścian jest wiele, ale postanowiliśmy, że najciekawszą formą będzie galeria ze zdjęciami. Wyeksponowano fotografie, które budzą w nas największy sentyment, ale też te, które ukazują codzienną pracę i zaangażowanie Uczestników podczas różnorodnej terapii.


Treningi, treningi, codzienność w "Promyku"

Lato trwa w najlepsze, ciepłe dni rozpieszczają nas gorącym słońcem a treningi w "Promyku" przybierają różnorodne formy. Przed nami kolejny, osiemnasty już Jubileusz powstania ŚDS "Promyk" dlatego przygotowujemy się do tego wydarzenia bardzo skrupulatnie. Na zajęciach w pracowni plastycznej Uczestnicy pod okiem Pani Małgorzaty Kaleta przygotowują ręcznie zdobione mydła, o różnorodnych kształtach, zapachach i strukturze. Są naprawdę wyjątkowe. Trzeba będzie je jeszcze pięknie zapakować i ozdobić ale to w dalszym etapie przygotowań. Z kolei na zajęciach z zakresu biblioterapii i muzykoterapii Uczestnicy pod okiem Pani Anny Kindermann szlifują umiejętności wokalne, utrwalając słowa i muzykę do jubileuszowego utworu pt: "Dzisiaj Promyk ma lat 18". Jednym słowem jest u nas wesoło i głośno, a to za sprawą codziennych porannych treningów muzyczno-wokalnych. Poza tym Uczestnicy codziennie utrwalają umiejętności z zakresu funkcjonowania w codziennym życiu. Prowadzone są treningi kulinarne (przygotowywane są śniadania i obiady), porządkowe (w każdy czwartek porządkowane są sale terapii), nauki higieny (podczas których utrwalamy zasady systematycznego dbania o higienę osobistą) oraz treningi umiejętności praktycznych (nauka obsługi pralki automatycznej, żelazka, czy kuchennych sprzętów AGD), jak również trening gospodarowania własnymi środkami finansowymi (organizowane są wyjścia na zakupy do lokalnych marketów oraz na rynek, podczas których Uczestnicy porównują ceny produktów i uczą się racjonalnie dysponować budżetem). Bardzo ważnym elementem zajęć są również treningi umiejętności interpersonalnych i rozwiązywania problemów, podczas których poruszamy problem wyrażania emocji, nawiązywania kontaktów w różnych miejscach użyteczności publicznej oraz utrwalamy umiejętności komunikowania się z innymi osobami. Jednym z ulubionych przez naszych podopiecznych treningów jest trening umiejętności spędzania wolnego czasu, w tym rozwijanie zainteresowań literaturą, czytanie Głosu Gościna podczas biblioterapii, czy udział w zajęciach z zakresu filmoterapii, odbywających się w każdą środę. Uczestnicy systematycznie korzystają też z poradnictwa psychologa, biorąc udział w konsultacjach indywidualnych i zajęciach grupowych. Uzyskują w ośrodku pomoc w dostępie do niezbędnych świadczeń lekarskich (rejestracje wizyt, pomoc w pozyskaniu recept, treningi lekowe) oraz wsparcie w zakresie załatwiania spraw urzędowych (pozyskiwanie i wypełnianie wniosków, druków i pism urzędowych). Ponadto Uczestnicy mają zapewnione codzienne śniadania i gorące obiady przygotowywane w ramach treningu kulinarnego oraz piątkowy słodki poczęstunek podczas społeczności.


Wielki dzień pszczół

8 i 9 sierpnia w "Promyku" celebrowaliśmy "Wielki dzień pszczół". To święto powołane do życia dzięki programowi "KUJAWSKI- Pomagamy pszczołom". Obchodzone jest co roku 8 sierpnia. Z tej okazji, w całej Polsce organizowane są wydarzenia poświęcone pszczołom. Placówki przyrodnicze w całej Polsce - ogrody botaniczne, parki narodowe i krajobrazowe, ośrodki edukacji ekologicznej, muzea i skanseny przygotowują dla odwiedzających liczne atrakcje - gry terenowe, spacery, konkursy, warsztaty, spotkania z przyrodnikami i pszczelarzami. W tym dniu staraliśmy się przekazać naszym Uczestnikom nieco więcej wiedzy o pszczołach i odkrywać ich tajemnice, a także wyrażać wdzięczność za bogactwo plonów, które im zawdzięczamy. Zajęcia przeprowadziliśmy dwuetapowo. 8 sierpnia podczas wspólnej rozmowy, biblioterapii i ciekawej projekcji Uczestnicy utrwalili poznane już wartości odżywcze i prozdrowotne miodu, zapoznali się z budową i charakterystyką pszczół. Wspominaliśmy też wspólny majowy wyjazd do gospodarstwa pszczelarskiego "Miodowy Raj" w Dygowie. Z kolei we wtorek 9 sierpnia odbyły się warsztaty plastyczne, zajęcia praktyczne, treningi funkcji poznawczych i degustacja miodowych smaków. Uczestnicy posmakowali różnych gatunków miodów oraz pili zdrowy napój cytrynowo-miodowy przygotowany w pracowni kulinarnej. Tego dnia Uczestnicy pracowali też na kartach pracy. Było bardzoooo słodko.


Przerwa i regeneracja

10 sierpnia podopieczni "Promyka" udali się na zasłużony wakacyjny odpoczynek. Zanim to jednak nastąpiło przypomnieliśmy podczas zajęć zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, zasady bezpieczeństwa i porządku w ruchu drogowym oraz najważniejsze zasady, którymi powinniśmy się kierować, aby bezpiecznie spędzić wakacje. Zamknięcie domu to dla naszych Uczestników czas na urlopy, regenerację, domowe porządki, uprawianie ogrodu, przygotowywanie weków z sezonowych warzyw i owoców, odwiedziny bliskich oraz wyjazdy na wczasy. Drodzy Uczestnicy wypoczywajcie i wracajcie do nas wypoczęci, pełni sił i ciekawych pomysłów. Czekamy na Was z utęsknieniem.