Ułatwienia dostępu

 • 18-LECIE

  Dnia 26 września świętowaliśmy 18-lecie istnienia Środowiskowego Domu Samopomocy "Promyk" w Gościnie. Tegoroczny jubileusz odbył się pod hasłem: "W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCH" - jubileusz na sportowo - Gala Mistrzów Sportu".

  ... czytaj dalej
 • NASZA HISTORIA

  Środowiskowy Dom Samopomocy "Promyk" w Gościnie z dniem 1 września 2015 r. na mocy uchwały nr XI/67/15 Rady Miejskiej w Gościnie z dnia 30 czerwca 2015r. w sprawie utworzenia Środowiskowego Domu Samopomocy w Gościnie działa jako samodzielna jednostka organizacyjna.

  ... czytaj dalej
 • JAK DO NAS DOŁĄCZYĆ?

  Jeśli chcesz ubiegać się o skierowanie na pobyt w Środowiskowym Domu Samopomocy "Promyk" w Gościnie zajrzyj do zakładki "Zasady przyjęcia". Uzyskasz tam wszelkie informacje dotyczące wymaganych dokumentów.

  ... czytaj dalej

Jubileuszowa wycieczka do Koszalina

29 września Uczestnicy "Promyka" wraz z opiekunami udali się na jubileuszową wycieczkę do Koszalina. Tego dnia w Multikinie zobaczyliśmy piękną projekcję filmu biograficznego pt.: Johnny. To oparta na prawdziwej historii opowieść o miłości do świata i drugiego człowieka oraz o tym, że każdy zasługuje na drugą szansę. Gdy Patryk dostaje ją od ks. Jana Kaczkowskiego, nie podejrzewa nawet, jak odmieni to jego życie.

Projekcja bardzo przypadła uczestnikom do gustu, historia nie tylko prawdziwa ale do tego piękna, pouczająca i wzruszająca. Serdecznie polecamy. Tego dnia atrakcji było dużo więcej. Po wyjściu z Multikina udaliśmy się na "Wystawę pająków", mieszczącą się w Forum. To miejsce zachwyciło nas wszystkich. Nie co dzień mamy okazję obserwować i podziwiać tyle egzotycznych okazów - ponad 50 gatunków pająków i świecących w nocy skorpionów. Dodatkową atrakcją była możliwość potrzymania pająka w dłoniach i zrobienia pamiątkowego zdjęcia. Po atrakcjach udaliśmy się na gorący posiłek do zajazdu "U Bazyla". Było pysznie. Serdecznie Dziękujemy Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych za sfinansowanie wycieczki.


Pierwszy dzień jesieni - "W zdrowym ciele, zdrowy duch". Dzień pieczonego ziemniaka.

30 września pożegnaliśmy lato i przywitaliśmy jesień. Z tej okazji Uczestnicy "Promyka" w ramach zajęć z zakresu silwoterapii i terapii ruchowej porządkowali tereny zielone przy ŚDS "Promyk". Tego dnia grabiono liście, przycinano krzewy i zamiatano skarpę. Ten niezwykle pracowity dzień spuentowaliśmy pysznym jesiennym obiadem przygotowanym przez Uczestników podczas treningu kulinarnego. Pieczony ziemniak w towarzystwie aromatycznego masła czosnkowego i pikli był pysznym podsumowaniem jesiennego dnia.


Dzień Zdrowia Psychicznego

11 października obchodziliśmy Dzień Zdrowia Psychicznego. To okazja ku temu, aby utrwalić, jak dbać o zdrowie psychiczne na co dzień oraz jak ważna jest systematyka dbania o zdrowie i utrzymanie farmakoterapii. Tego dnia Psycholog - pan Remigiusz Paprocki poprowadził zajęcia edukacyjne. Były projekcje i pogadanki, podczas których przypomniano, co ma na celu i jak ważna jest profilaktyka zdrowia psychicznego. Tego dnia w "Promyku" powstała bardzo ciekawa projekcja wideo, w której Uczestnicy z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego złożyli najserdeczniejsze życzenia osobom dotkniętym chorobą psychiczną oraz wszystkim tym, którzy podejmują działania na rzecz zdrowia. Zapraszamy do obejrzenia projekcji w galerii wideo na naszej "promykowej" stronie pod adresem: http://sds-goscino.pl


"Dzień głośnego czytania" - z wizytą u milusińskich

13 października Uczestnicy ŚDS "Promyk" wybrali się do Niepublicznego Przedszkola "Ptasie Podwórko". Realizując Plan Pracy Terapeutycznej na rok 2022 z okazji "Dnia Głośnego Czytania" przeczytaliśmy dzieciom opowiadania, bajki oraz wiersze. Zaprezentowaliśmy m.in.: wiersze Marii Konopnickiej pt. "Na bocianie" i "Stefek Burczymucha", wiersz J. Tuwima "Pan Hilary", bajkę pt. "Autobus" oraz opowiadania "Misia Uszatka" Czesława Janczarskiego. Mali słuchacze z zaciekawieniem wysłuchali tekstów i ochoczo zaangażowali się w wydarzenie, zadając pytania i odpowiadając na refleksje dotyczące bohaterów czytanych wierszy i bajek. Podczas spotkania przekazaliśmy podopiecznym Przedszkola upominki przygotowane przez Uczestników na zajęciach plastycznych – kolorowe, aromatyczne mydełka w kształcie bajkowych postaci.


Jesienne porządki - hortikuloterapia na co dzień

Każda pora roku niesie ze sobą swoje prawa i obowiązki oraz charakteryzują ją czynności powielane na co dzień. Jesień to dla nas czas wzmożonych treningów z zakresu hortikuloterapii oraz silwoterapii. To rodzaj rehabilitacji, która wykorzystuje kontakt z przyrodą. Na zajęciach Uczestnicy grabią liście, przycinają krzewy, zamiatają skarpę i porządkują ogród. Bliski kontakt z naturą niesie ze sobą wiele pozytywnych działąń, m.in. ma na celu obniżyć stres, przywrócić równowagę psychiczną, poprawić koordynację ruchową, czy wzmocnić umiejętność obserwacji otoczenia ale też uczy cierpliwości.


"Pomóżmy Lence" – piknik charytatywny

W niedzielę 23 października 2022 r. przy Gościńskim Centrum Sportu OLIMP odbył się charytatywny "Piknik dla Lenki" zorganizowany przez lokalną grupę społeczną- Mamuśki. Uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy "Promyk" włączyli się do akcji pomagając Lence. Na zajęciach plastycznych podopieczni przygotowali kolorowe mydełka, aromatyczne świece żelowe oraz kartki okolicznościowe, które przekazaliśmy i wystawiliśmy w sklepiku podczas pikniku. Z kolei na zajęciach kulinarnych Uczestnicy wypiekali babeczki marchewkowe zdobione kolorowymi bezami. Wypieki wzbogaciły słodką kawiarenkę podczas pikniku. W ramach zajęć w pracowni komputerowej Uczestnicy tworzyli ozdobne etykiety z opisem, które dołączyli do swoich prac. Uczestnicy "Promyka" zawsze chętnie angażują się w akcje charytatywne, odbywające się na terenie naszej gminy i nie tylko. Tym razem również na piątkę z plusem zdali egzamin z empatii. Lence życzymy dużo zdrowia.


Jubileusze imienin

W październiku celebrowalismy imieniny pani Urszuli. Podczas zajęć kulturalno-oświatowych zaśpiewaliśmy sto lat oraz podarowaliśmy naszej solenizantce upominek. Pani Urszula przygotowała słodki upominek imieninowy, który umilił Uczestnikom dzień. Pani Urszulo życzymy dużo zdrowia i samych szczęśliwych dni.


Pamiętamy o naszych Uczestnikach, którzy odeszli

Co roku z okazji zbliżającego się Dnia Wszystkich Świętych przygotowujemy stroiki, wianki, które zanosimy na groby naszych byłych Uczestników. W tym roku podczas zajęć rękodzielniczych przygotowaliśmy stroiki, których bazą były gałęzie tui i świerka, które przyozdobiono kolorowymi sztucznymi kwiatami. Prace powstałe w pracowni plastycznej zanieśliśmy na groby byłych Uczestników.


Wzmacniamy naszą sprawność fizyczną

Miesiąc październik to w "Promyku" czas wzmożonych treningów z zakresu fizjoterapii. Wykwalifikowany fizjoterapeuta - Pan Łukasz Piskor z firmy Art-Reh Rehabilitacja w każdą środę przyjeżdża do "Promyka" aby przeprowadzić z Uczestnikami zajęcia w formie indywidualnej i grupowej. Poza tym w "Promyku" dbamy o sprawność fizyczną na co dzień, prowadząc poranną gimnastykę i ćwiczenia rozciągające. Jak tylko jesienna aura pozwala nam na to, udajemy się na fit-park i chętnie spacerujemy szlakiem ścieżek rowerowych. Aktywność fizyczna jest dla nas bardzo ważna, gdyż nie tylko wpływa na poprawę naszego zdrowia i kondycji ale też pozytywnie oddziałuje na nasz nastrój.