Ułatwienia dostępu

  • 19-LECIE

    Ostatnio świętowaliśmy 19-lecie istnienia Środowiskowego Domu Samopomocy "Promyk" w Gościnie.

    ... czytaj dalej
  • NASZA HISTORIA

    Środowiskowy Dom Samopomocy "Promyk" w Gościnie z dniem 1 września 2015 r. na mocy uchwały nr XI/67/15 Rady Miejskiej w Gościnie z dnia 30 czerwca 2015r. w sprawie utworzenia Środowiskowego Domu Samopomocy w Gościnie działa jako samodzielna jednostka organizacyjna.

    ... czytaj dalej
  • JAK DO NAS DOŁĄCZYĆ?

    Jeśli chcesz ubiegać się o skierowanie na pobyt w Środowiskowym Domu Samopomocy "Promyk" w Gościnie zajrzyj do zakładki "Zasady przyjęcia". Uzyskasz tam wszelkie informacje dotyczące wymaganych dokumentów.

    ... czytaj dalej

31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

To już nasza tradycja! Co roku Uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy "Promyk" wspierają Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. W tym roku podopieczni wykonali w pracowni plastycznej kolorowe mydełka glicerynowo-arganowe oraz makramowego anioła na drewnianym kole. W ramach zajęć kulinarnych Uczestnicy przygotowali serniczki z galaretką na zimno. Z kolei w pracowni komputerowej Uczestnicy tworzyli ozdobne etykiety dołączane do prac. Jesteśmy całym sercem z WOŚP! Staramy się wspierać tak szlachetne inicjatywy! Będziemy grać do końca świata i jeden dzień dłużej.

Kurs komputerowy w ŚDS "Promyk"

Uczestnicy "Promyka" pod koniec stycznia rozpoczęli kolejną edycję kursu komputerowego, dzięki któremu mogą poszerzyć swoją wiedzę z zakresu pracy na komputerze ale i wzbogacić zajęcia z zakresu treningu komputerowego. Uczestnicy mają okazję po raz kolejny wykazać się poznanymi dotąd umiejętnościami i nabyć nowe za sprawą bezpłatnego kursu, który rozpoczął się 25.01.2023 r. w ŚDS "Promyk" w Gościnie. Kurs realizowany jest przez "Zachodniopomorską Akademię Kompetencji Komputerowych", sfinansowany jest z funduszy Unii Europejskiej. Podczas cyklu spotkań na zajęciach praktycznych Uczestnicy w przyjaznej atmosferze pod okiem instruktora poszerzają swą wiedzę z zakresu korzystania z komputera i internetu. Organizatorzy zapewniają podręczniki oraz laptop dla każdego z uczestników. Do udziału w kursie zakwalifikowało się czternastu Uczestników "Promyka".


Spotkanie z aktorką

03 lutego Uczestnicy "Promyka" wzięli udział w wyjątkowych zajęciach z udziałem aktorki filmowej i teatralnej - Pani Agnieszki Brzeskot. Podczas zajęć Pani Agnieszka przybliżyła Uczestnikom charakterystykę swojej profesji oraz zdradziła kilka ciekawych wątków swej biografii. Warsztaty teatralne to poznawanie tajników pracy aktora oraz nauka, jak działać na publiczność ruchem i emocjami ale też dobra zabawa! Na zajęciach Uczestnicy poznali podstawowe techniki aktorskie pozwalające przekazać publiczności emocje, uczyli się też wspólnie improwizować. Odbyły się również zajęcia muzyczne, podczas których podopieczni wystukiwali rytm i zapamięty - wali sekwencję ćwiczeń muzycznych.


Wycieczka do teatru

7 lutego 2023 r. Uczestnicy wraz z Kadrą Środowiskowego Domu Samopomocy "Promyk" wybrali się do Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie na spektakl pt. "Królowa Śniegu". Mieliśmy możliwość obejrzenia jednej z najpiękniejszych i najsłynniejszych baśni Hansa Christiana Andersena. "Królowa śniegu" jest opowieścią o miłości, przyjaźni, oddaniu i lojalności. Spektakl nas zachwycił! Szczególnie podobała nam się wspaniała scenografia, barwne kostiumy aktorów i piękna muzyka. Uczestnicy z dużym zainteresowaniem oglądali przedstawienie, które zapewniło im niezapomniane przeżycia. Przekonaliśmy się również, że miłość i przyjaźń popłaca. Spektakl potwierdził, że przesłanie, jakie niesie od lat baśń nie traci na aktualności. Po inscenizacji udaliśmy się na gorący posiłek do restauracji "U Bazyla". Było pysznie i smacznie.


Międzynarodowy Dzień Pomocy Potrzebującym i Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

23 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw. Na rozwój depresji wpływać mogą różne czynniki m.in.: przedłużający się stres, presja społeczna czy środowiskowa. Celem obchodów jest upowszechnienie wiedzy na temat depresji i innych zaburzeń z nią związanych. W związku z tym w naszym Ośrodku zajęcia i treningi odbyły się dwuetapowo. 6 stycznia odbyły się zajęcia grupowe i indywidualne z psychologiem. Tematem spotkania był: Międzynarodowy Dzień Pomocy Potrzebującym i Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Uczestnicy dowiedzieli się m.in.: jak rozpoznać chorobę, jak sobie radzić sobie z jej skutkami oraz gdzie szukać pomocy. Celem zajęć jest upowszechnienie wiedzy na temat depresji i zachęcenie chorych do leczenia. Rozmowy z psychologiem dotyczą zarówno poważnych trudności życiowych, problemów codziennych, jak i zdarzeń ale przede wszystkim radzenia sobie z depresją. Drugi etap zajęć odbył się 21 lutego. Na zajęciach edukacyjnych kontynuowano temat depresji. To choroba związana z zaburzeniami nastroju. Mimo że może dotknąć każdego, bez względu na płeć czy wiek, wciąż zdarza się, że osoby, które na nią cierpią są stygmatyzowane i często wstydzą się szukać pomocy. Odbyły się również rozmowy i dyskusje na temat empatii i wsparcia w trudnych chwilach. Na zajęciach z zakresu treningu lekowego przypomniano Uczestnikom, jak ważna jest profilaktyka i systematyka dbania o zdrowie. Pracownicy dbają o to, aby wsparcie było jak najbardziej dostosowane do indywidualnych potrzeb Uczestnika dlatego często pomagają w rejestracji do specjalisty oraz w pozyskaniu recepty.


Walentynki w ŚDS "Promyk"

14 luty czyli Dzień św. Walentego stał się świętem zakochanych. Realizując Plan Pracy na Rok Terapeutyczny tego dnia Walentynki spędziliśmy pod hasłem: "Zdrowie to największy skarb", czyli jak zdrowo żyć oraz jak wzmacniać i pielęgnować wartość, którą jest zdrowie. Na treningu umiejętności komunikacyjnych rozmawialiśmy o uczuciach i emocjach, skupiliśmy się głównie na pozytywnych emocjach: szacunku i szczęściu. Tego dnia w ośrodku odbyła się zabawa taneczna. W ramach choreoterapii Uczestnicy bawili się przy znanych i lubianych piosenkach miłosnych, ale też brali udział w treningu funkcji poznawczych, ćwicząc umysł poprzez rozwiązywanie walentynkowych zagadek na wesoło. Uczestnicy, którzy pracowali w pracowni kulinarnej zorganizowali dla wszystkich poczęstunek walentynkowy: serniczki na zimno z galaretką i owocami. To był wesoły, smaczny i uroczysty dzień w "Promyku".


Tłusty czwartek pod hasłem "zdrowie to największy skarb"

Tego dnia wszyscy delektują się znanymi i lubianymi przekąskami : faworki, pączki i słodkie delicje goszczą na polskich stołach. Dlatego też i my w "Promyku" podtrzymaliśmy tradycję i wypiekaliśmy faworki, ale też w ramach wdrażania zdrowych nawyków żywieniowych standardowe pączki oblane lukrem zastąpiliśmy zdrowszą wersją, były to serowe minipączusie. Zajadaliśmy się tymi smakołykami zachowując zasadę "wszystko z umiarem". Tego dnia Uczestnicy wzięli również udział w prelekcji multimedialnej z udziałem dietetyka. Poznaliśmy też sposoby na spalenie kalorii, dlatego też w dalszej części dnia bawiliśmy się podczas terapii ruchowej.


Celebrujemy urodziny Uczestników

Pod koniec stycznia oraz w lutym w naszym Ośrodku odbyły się kolejne jubileusze urodzin. Na zajęciach kulturalno-oświatowych świętowaliśmy urodziny pana Szymona, pana Kazimierza oraz pani Beaty. Z tej okazji Uczestnicy podarowali solenizantom kartki urodzinowe oraz własnoręcznie wykonany upominek. Tego dnia urodziny świętowaliśmy przy słodkim poczęstunku przygotowanym przez solenizantów.


Zapusty w obrzędach Polskich

Karnawał polski nazywano Zapustami i nazwy tej używano albo dla całego okresu od Nowego Roku do Środy Popielcowej, albo tylko dla ostatnich, najbardziej szalonych dni przed Popielcem. Uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy "Promyk" wzięli udział w konkursie pn: Zapusty w obrzędach Polskich. W ramach zajęć w pracowni kulinarnej podopieczni przygotowali konkursowe wypieki w postaci róży karnawałowej. Otrzymaliśmy Certyfikat Uczestnictwa w konkursie na Najsmaczniejszą Delicje Karnawałową.