Ułatwienia dostępu

 • 19-LECIE

  Ostatnio świętowaliśmy 19-lecie istnienia Środowiskowego Domu Samopomocy "Promyk" w Gościnie.

  ... czytaj dalej
 • NASZA HISTORIA

  Środowiskowy Dom Samopomocy "Promyk" w Gościnie z dniem 1 września 2015 r. na mocy uchwały nr XI/67/15 Rady Miejskiej w Gościnie z dnia 30 czerwca 2015r. w sprawie utworzenia Środowiskowego Domu Samopomocy w Gościnie działa jako samodzielna jednostka organizacyjna.

  ... czytaj dalej
 • JAK DO NAS DOŁĄCZYĆ?

  Jeśli chcesz ubiegać się o skierowanie na pobyt w Środowiskowym Domu Samopomocy "Promyk" w Gościnie zajrzyj do zakładki "Zasady przyjęcia". Uzyskasz tam wszelkie informacje dotyczące wymaganych dokumentów.

  ... czytaj dalej

W ŚRODOWISKOWYM DOMU SAMOPOMOCY "PROMYK'' PRACA WRE!

Podopieczni "Promyka'' po powrocie z przerwy letniej rzucili się w wir pracy. Do ośrodka powrócili Uczestnicy a wraz z nimi znane i lubiane treningi, m.in. Trening funkcjonowania w codziennym życiu, Trening umiejętności interpersonalnych i rozwiązywania problemów oraz Trening umiejętności spędzania czasu wolnego. Po powrocie na zajęcia Uczestnicy korzystają również z poradnictwa psychologa (psychoterapia indywidualna i grupowa), pedagoga i terapeutów.

 

Uczestnicy "Promyka" uzyskują również pomoc w dostępie do niezbędnych świadczeń zdrowotnych, wsparcie w zorganizowaniu recept i wykupieniu leków, nadzór nad przyjmowaną farmakoterapią oraz pomoc w dotarciu do jednostek ochrony zdrowia dzięki nawiązanej współpracy z przychodniami rodzinnymi oraz gabinetami lekarzy specjalistów. Podopieczni otoczeni są też opieką kadry podczas pobytu w ŚDS, korzystają z terapii ruchowej, w tym: z zajęć sportowych, turystyki i rekreacji, co ma na celu mobilizację do aktywności ruchowej, podnoszenie ogólnej sprawności fizycznej, oraz relaksację i uspokajanie. Podczas wrześniowych zajęć skupiliśmy się na przygotowaniach do 17. Jubileuszu powstania ośrodka. Pod okiem pracowników: Pani Małgorzaty KALETA, Pani Anny KINDERMANN oraz Pana Rolanda WALKOWIAK powstał oryginalny scenariusz o przewrotnym tytule: "Zostań aktorem życia", który w zabawny, aczkolwiek gustowny i oryginalny sposób opisuje bohaterów naszego ośrodka - Uczestników "Promyka". Pomysł scenariusza to strzał w dziesiątkę, od początku przypadł do gustu Uczestnikom, którzy od pierwszych dni ruszyli w wir przygotowań do występu. Pierwsze szlify recytatorkie, oraz przygotowywanie plastycznych dekoracji i upominków dla gości zdominowały wrześniowy plan pracy Ośrodka.

Anna Kożuchowska - Salawa


NASZ "STUDENT''

Nadszedł czas, aby się Państwu pochwalić. Nasz uczestnik pan Sylwester Pac ukończył naukę w szkole policealnej. Uzyskał Dyplom Zawodowy i posiada kwalifikacje w zawodzie: Opiekun Medyczny. Serdecznie GRATULUJEMY!!! To jednak nie koniec edukacji, ponieważ w tym roku szkolnym pan Sylwester rozpoczął naukę w szkole - Szkoła Policealna Bezpieczeństwa i Higieny Pracy ŻAK jako Technik bhp. Życzymy dalszych sukcesów. Trzymamy kciuki.

Anna Kindermann


HORTIKULOTERAPIA I TRENING KULINARNY czyli zapasy na zimę

Dbając i pielęgnując ogródek przy "Promyku" podczas treningów ogrodniczych wyhodowaliśmy dorodne warzywa, które zawekowaliśmy na zimę. W ramach pracy w pracowni kulinarnej wyczarowaliśmy zdrowe sałatki i warzywne przekąski, które posłużą nam do treningów kulinarnych i wspólnych posiłków. W naszej spiżarni znalazły się m.in. ogórki kiszone, cukinia w zalewie curry, jabłka prażone, botwinka oraz sałatki ogórkowe z chilli i musztardą.

Anna Kindermann


JUBILEUSZ 17-LECIA POWSTANIA ŚDS "PROMYK" w GOŚCINIE

W tym roku Uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy "Promyk" obchodzili jubileusz 17-lecia powstania Domu. Z tej okazji w "Promyku" odbyło się uroczyste spotkanie pod hasłem "Zostań aktorem życia". Na Jubileusz przybyli zaproszeni goście: Zastępca Burmistrza -Pan Łukasz Rybarkiewicz, Skarbnik - Pani Barbara Strulak oraz Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gościnie - Pani Anna Stasiewicz, jak również Pracownicy GOPS. Niestety Pan Burmistrz nie mógł być z nami tego dnia, ale wraz z Panią Sekretarz i Zastępcą - Panem Łukaszem Rybarkiewicz zaszczycili nas swoją obecnością kilka dni wcześniej, dzięki czemu mieliśmy okazję przeżyć pra-premierę naszego występu. Uczestnicy wyrecytowali swoje role, zaśpiewaliśmy autorską piosenkę i zaskoczyliśmy gości występem na bum bum rurkach. Bez wątpienia było to spotkanie niespodziewane, ale za to bardzo sympatyczne i efektowne. Dziękujemy za niespodziankę, przybycie i wspaniałe prezenty.

Pomysł scenariusza pt. "Zostań aktorem życia" od początku przypadł do gustu naszym Uczestnikom ponieważ w inscenizacji mogli zaprezentować swoje talenty, mocne strony i umiejętności. 17 września 2021 r. odbyła się premiera jubileuszowego występu. Indywidualne recytacje, taneczne pląsy, przewrotne utwory muzyczne oraz występ na bum bum rurkach to tylko niektóre z atrakcji tego dnia. Występ rozpoczęliśmy słowami: "Uwaga, uwaga, w dniu dzisiejszym o 10.00 godzinie W Gościnie, w starym kinie przy ulicy IV Dywizji Wojska Polskiego 66 odbędzie się przesłuchanie. Przybądźcie zatem szanowni Panowie i Panie kandydatów na uczestnika Środowiskowego Domu Samopomocy "Promyk" poszukujemy Dobrą zabawę i wycieczki w nieznane gwarantujemy A do tego wielkie, otwarte serca i kilogramy uśmiechu, Przyjdź do nas już dziś, najlepiej w pośpiechu. Tylko u nas zajęcia rozwijające zainteresowania. Rozwijamy umiejętności muzyczne w zakresie grania i śpiewania. Tylko u nas płynie rzeka dobrego humoru, przyjdź, sam się przekonasz ile mamy wigoru. Gwarantujemy domową atmosferę z pozytywną energią, wielu przyjaciół mamy. Przyjdź, nie zwlekaj, zostań aktorem życia. Właśnie na Ciebie czekamy"

Po tych słowach usłyszeliśmy gromkie brawa i ruszyliśmy do autorskich występów. Gościom bardzo przypadła do gustu piosenka, napisana specjalnie na tę okazję, jej słowa brzmią następująco:

Dziś poniedziałek, do Promyka jadę już
Bardzo się spieszę, a za autobusem kurz
No bo w ŚDS, bardzo fajnie przecież jest
Przyjdź i zobacz też
Wszyscy pytają ciągle gdzie ten ŚDS
już 17 lat przy GOPSIE przecież wiesz
Więc nie pytaj już i czym prędzej buty włóż
Bo czekamy tu
Oh ale jazz, Tak fajowo w ŚDS
Tak na maksa fajnie jest, Każdy chodzi uśmiechnięty
Bywa też, Momentami czuje dreszcz
Bo emocji mnóstwo jest, Lecz jesteśmy uśmiechnięci
Tak fajowo w ŚDS, Każdy chodzi uśmiechnięty
Nasze zajęcia, już o ósmej zacząć czas
I po śniadaniu trening robi każdy z nas
O zdrowie trzeba dbać, fit park, w kręgle grać
Zaczynamy x 2
Oh ale jazz, Tak fajowo w ŚDS
Tak na maksa fajnie jest, Każdy chodzi uśmiechnięty
Bywa też, Momentami czuje dreszcz
Bo emocji mnóstwo jest, Lecz jesteśmy uśmiechnięci
Tak fajowo w ŚDS, Każdy chodzi uśmiechnięty
Oh ale blues, Na treningi ruszyć mus
Nasza kadra czeka już, Na zajęcia zapraszamy
Błyska gdzieś, Pani Ania robi flesz
Do kroniki ŚDS, My jesteśmy uśmiechnięci
Tak fajowo w ŚDS
Każdy chodzi uśmiechnięty

Po występie w miłej atmosferze wspólnie z gośćmi świętowaliśmy urodziny "Promyka''. Jubilaci otrzymali piękne życzenia i upominki. Uczestnicy zadbali o to, aby podczas spotkania było smacznie i wyjątkowo. Podczas treningów kulinarnych pod okiem Pana Rolanda Walkowiak przygotowali pyszne słodkie wypieki, w pracowni plastycznej pod okiem Pani Małgorzaty Kaleta powstawały rekwizyty do występu oraz ozdobne świece żelowe, które przekazano gościom w prezencie. Pani Anna Kindermann zadbała o to, aby występ był dopięty na ostatni guzik. To jubileuszowe spotkanie z pewnością zapadnie nam w pamięci jako wyjątkowe, smaczne i bardzo sympatyczne. Drodzy Uczestnicy z okazji Jubileuszu 17. - lecia powstania ŚDS "Promyk" pragnę złożyć Państwu najserdeczniejsze życzenia, przede wszystkim zdrowia, pogody ducha, siły w pokonywaniu codziennych trudności, optymizmu na co dzień, wytrwałości w zdobywaniu wiedzy i umiejętności oraz aby nasze wspólne spotkania w "Promyku" przekuły się na Wasze małe-wielkie sukcesy i budowały w was wiarę, siłę i nadzieję na lepsze jutro, bądźcie szczęśliwi, rozwijajcie skrzydła i pamiętajcie, że drzwi "Promyka" zawsze są dla Was otwarte.
Drodzy Pracownicy z okazji Jubileuszu 17. - lecia powstania ŚDS "Promyk" składam Wam najserdeczniejsze życzenia, niech to święto będzie dla Państwa pełne radości z wykonywanej pracy, niech Wasza troska, cierpliwość i zaangażowanie pomagają nadal rozwijać skrzydła i budować miejsce naszych podopiecznych w społeczeństwie. Wasza praca budzi ogromne uznanie, wnosi wiele w życia każdego z Uczestników ale też buduje naszą społeczność lokalną. Życzę satysfakcji z osiągnieć w pracy zawodowej oraz wytrwałości w podejmowaniu kolejnych wyzwań.

Kierownik ŚDS "Promyk"
Anna Salawa


WSPIERAMY NASZEGO UCZESTNIKA W DRODZE PO ZDROWIE

Uczestnicy "Promyka'' zaangażowali się w akcję charytatywną, aby pomóc i wesprzeć naszego podopiecznego - Pana Janka gajo w powrocie do zdrowia. Pan Janek jest nasztym Uczestnikiem od kilku miesięcy, po przebytym udarze przyszło jemu zmierzyć się z trudnością powrotu do samodzielności i sprawności fizycznej. W tym celu rodzina Pana Janka zorganizowała zbiórkę, aby pozyskać środki finansowe na rehabilitację. Podopieczni już wielokrotnie udowodnili siłę swej empatii i wrażliwość na potrzeby innych. Mimo, iż sami na co dzień mierzą się z trudnościami losu, nie są obojętni na problemy drugiego człowieka. Dlatego też zaangażowali się i tym razem. Z przyjemnością wykonali piękne i kolorowe, ręcznie zdobione mydełka oraz świece, które przekazaliśmy na licytacje. Podczas treningów kulinarnych wypiekali ciasta, które również przekazano na licytację. Brawo Uczestnicy! Jesteście wielcy!

Anna Kindermann


OGÓRKOWY ZAWRÓT GŁOWY - wyróżnienia i nagrody dla "Promyka"

Uczestnicy "Promyka" wyraźnie zaznaczają swoją obecność w życiu lokalnym naszej gminy. Dlatego też angażują się we wspólne uroczystości i eventy. Jak co roku i tym razem wzięliśmy udział w wydarzeniu: Ogórkowy Zawrót Głowy. Tego roku zaprezentowaliśmy prace we wszystkich kategoriach. W kategorii rymowanki otrzymaliśmy wyróżnienie oraz nagrodę finansową, doceniono nas również w kategoriach stroik oraz przetwory ogórkowe. Cieszymy się, że nasza "Promykowa" społeczność w tak piękny i oryginalny sposób buduje i dopełnia lokalne wydarzenia. Serdeczne gratulacje!

Anna Kindermann


ŚWIĘTUJEMY JUBILEUSZE URODZIN

W miesiącu wrześniu celebrowaliśmy jubileusze urodzin naszych przyjaciół: Pani Urszuli, Pana Janka oraz Pani Wandy . Z tej okazji uczestnicy przygotowali upominki w postaci ręcznie zdobionych kartek oraz upominkowych świec żelowych, ręcznie zdobionych. Naszym solenizantom odśpiewaliśmy uroczyste "Sto lat" oraz celebrowaliśmy te wyjątkowe święta w miłej smacznej atmosferze. Drodzy solenizanci życzymy dużo zdrowia, szczęścia i uśmiechu na co dzień.

Anna Kindermann