Ułatwienia dostępu

 • 19-LECIE

  Ostatnio świętowaliśmy 19-lecie istnienia Środowiskowego Domu Samopomocy "Promyk" w Gościnie.

  ... czytaj dalej
 • NASZA HISTORIA

  Środowiskowy Dom Samopomocy "Promyk" w Gościnie z dniem 1 września 2015 r. na mocy uchwały nr XI/67/15 Rady Miejskiej w Gościnie z dnia 30 czerwca 2015r. w sprawie utworzenia Środowiskowego Domu Samopomocy w Gościnie działa jako samodzielna jednostka organizacyjna.

  ... czytaj dalej
 • JAK DO NAS DOŁĄCZYĆ?

  Jeśli chcesz ubiegać się o skierowanie na pobyt w Środowiskowym Domu Samopomocy "Promyk" w Gościnie zajrzyj do zakładki "Zasady przyjęcia". Uzyskasz tam wszelkie informacje dotyczące wymaganych dokumentów.

  ... czytaj dalej

Uczestnicy "Promyka" systematycznie realizują Plan pracy terapeutycznej na rok 2021, podczas którego realizują różnorodne treningi. Podczas treningu umiejętności komunikacyjnych podopieczni poznają alternatywne sposoby komunikowania się. W październiku zrealizowano temat: "Międzynarodowy Dzień Niewidomych", podczas którego Uczestnicy poznali Alfabet Braille’a. Na zajęciach przy pomocy różnorodnych kart pracy oraz pomocy naukowych Uczestnicy uczyli się przekazywać komunikaty za pomocą alfabetu Braille’a. Zajęcia cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem.

 

Nadal systematycznie kontynuujemy także treningi komputerowe, podczas których uczestnicy uczą się jak korzystać z komputera w sposób efektywny i bezpieczny. W ramach w.w zajęć zrealizowano m.in. temat: "Dzień bezpiecznego komputera".

W październiku obchodziliśmy również "Dzień poczty polskiej". Na zajęciach Uczestnicy adresowali koperty, druki i pocztówki, odgrywaliśmy również scenki rodem z Urzędu pocztowego, korzystając z ciekawych pomocy naukowych. Uczestnicy wymieniali się wiedzą na temat urzędu pocztowego i zawodu listonosza. W ramach tematyki wzięliśmy również udział w akcji "Pocztówka z naszego miasta", którą przesłaliśmy naszym przyjaciołom z ŚDS z Kołobrzegu.

W październiku realizowano również tematykę pt. "Refleksje o tych, którzy odeszli". Wspominaliśmy naszych byłych uczestników, udaliśmy się na cmentarz uporządkować nagrobki oraz przygotowaliśmy wieńce, które zdobią groby byłych uczestników ŚDS.

Większą część zajęć z zakresu planu terapeutycznego w październiku i listopadzie pochłonęło "Święto Dyni". Na zajęciach kulinarnych Uczestnicy przygotowywali ciasto dyniowe, zupę krem z dyni oraz wekowali musy dyniowe na zimę, suszono również pestki z dyni. Podczas zajęć plastycznych i rękodzielniczych powstawały unikatowe stroiki dyniowe, które zdobią nasze stoły.

Listopad rozpoczęliśmy pod hasłem: "Dzień postaci z bajek", zajęcia edukacyjne, teatroterapia z pantomimą w tle oraz poznawanie tajników przygotowywania kostiumów (masek) postaci z bajek. Zajęcia wniosły sporo radości i humoru do naszego ośrodka, w szczególności podczas odgrywania scenek pantomimy.

Pan Roland - opiekun pracowni kulinarnej, wraz ze swoją grupą przygotował "Dzień zdrowego śniadania", podczas którego poznaliśmy wartości odżywcze warzyw, które później znalazły się na zdrowych kanapkach. Skonsumowano je w mgnieniu oka.

Uczestnicy "Promyka" systematycznie otrzymują pomoc w dostępie do świadczeń medycznych. Regularnie rejestrujemy wizyty w Poradni Zdrowia Psychicznego oraz niejednokrotnie asystujemy podopiecznym podczas wizyt, dbamy również o to, aby podopieczni korzystali z usług lekarzy specjalistów i systematycznie realizowali recepty w celu kontynuacji farmakoterapii.

Nasze zajęcia wzbogacają również: fizjoterapeuta- Pan Łukasz oraz Psycholog - Pan Remigiusz, którzy pielęgnują kondycję fizyczną i psychiczną Uczestników "Promyka". Zajęcia cieszą się dużą popularnością.

W listopadzie urodziny celebrowali również nasi Uczestnicy: pani Halina oraz pan Bartosz. Z tej okazji, podczas zajęć kulturalno-oświatowych wręczyliśmy naszym solenizantom ręcznie zdobione kartki urodzinowe, zaśpiewaliśmy huczne sto lat i usiedliśmy przy słodkim poczęstunku.

Ponadto, oprócz realizacji założeń Planu Terapeutycznego na dany miesiąc Uczestnicy ŚDS podczas codziennych zajęć realizują treningi, które pozwalają utrwalać i pogłębiać nabyte już umiejętności oraz ułatwiają podopiecznym funkcjonowanie na co dzień. Uczestnicy "Promyka" poznają też nowe formy i techniki zajęć, dzięki którym mogą rozwijać swoje zainteresowania poprzez treningi: funkcjonowania w codziennym życiu, umiejętności interpersonalnych i rozwiązywania problemów, umiejętności komunikacyjnych, umiejętności spędzania czasu wolnego, w tym rozwijania zainteresowań oraz podczas prowadzonych w ośrodku zajęć z zakresu terapii ruchowej.

W listopadzie obchodziliśy "Dzień Prcaownika Socjalnego". Święto to celebrowaliśmy wspólnie z uczestnikami podczas uroczystego obiadu i słodkiego poczęstunku. W naszym Domu nie zabrakło szczerych i serdecznych życzeń. Uczestnicy nie zapmnieli o pracownikach Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej z Gościna i przygotowali dla pań ręcznie zdobioną kartkę z życzeniami oraz świecę zapachową.

Anna Salawa
Anna Kindermann


ŚDS "Promyk" w Gościnie uhonorowany przez Wojewodę Zachodniopomorskiego

22 listopada 2021 r. w siedzibie Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie odbyło się uroczyste spotkanie z okazji Dnia Pracownika Socjalnego. W tym roku to Pracownicy ŚDS "Promyk" w Gościnie jako jedni z nielicznych w województwie zostali uhonorowani za działalność i zaangażowanie w roku 2021. Kierownik ośrodka Pani Anna Salawa odebrała z rąk Wojewody Zachodniopomorskiego - Pana Zbigniewa Boguckiego uroczyste podziękowania oraz upominki. To bez wątpienia ogromny zaszczyt, że to właśnie nasza jednostka jako jedna z czterech, na tle kilkudziesięciu ośrodków wsparcia funkcjonujących w województwie zachodniopomorskim została zauważona, doceniona i uhonorowana w roku 2021. Wojewoda Zachodniopomorski scharakteryzował i docenił naszą pracę słowami: Dzień Pracownika socjalnego jest szczególną okazją do przekazania Państwu wyrazów uznania za profesjonalne zaangażowanie w służbę drugiemu człowiekowi. Działalność w obszarze zabezpieczenia społecznego to wyjątkowo trudna, odpowiedzialna praca. Wymaga szczególnych predyspozycji, wiedzy oraz merytorycznego przygotowania, a przede wszystkim życzliwości, wyrozumiałości i wielkiej empatii. Pragnę podziękować za Państwa wkład w budowę systemu wsparcia i pomocy dla osób potrzebujących w województwie zachodniopomorskim. Państwa kompetencje zawodowe, profesjonalizm oraz zaangażowanie zasługują na wyróżnienie w 2021 roku. Gratulując dotychczasowych osiągnięć, życzę wszystkim Pracownikom zdrowia, wytrwałości w dalszej pracy oraz satysfakcji ze wspólnych działań na rzecz podopiecznych.