Ułatwienia dostępu

 • 19-LECIE

  Ostatnio świętowaliśmy 19-lecie istnienia Środowiskowego Domu Samopomocy "Promyk" w Gościnie.

  ... czytaj dalej
 • NASZA HISTORIA

  Środowiskowy Dom Samopomocy "Promyk" w Gościnie z dniem 1 września 2015 r. na mocy uchwały nr XI/67/15 Rady Miejskiej w Gościnie z dnia 30 czerwca 2015r. w sprawie utworzenia Środowiskowego Domu Samopomocy w Gościnie działa jako samodzielna jednostka organizacyjna.

  ... czytaj dalej
 • JAK DO NAS DOŁĄCZYĆ?

  Jeśli chcesz ubiegać się o skierowanie na pobyt w Środowiskowym Domu Samopomocy "Promyk" w Gościnie zajrzyj do zakładki "Zasady przyjęcia". Uzyskasz tam wszelkie informacje dotyczące wymaganych dokumentów.

  ... czytaj dalej

Andrzejki z historią i tradycją w tle

26 listopada w "Promyku" celebrowaliśmy Andrzejki. Zabawy andrzejkowe to przede wszystkim tajemnicze wróżby, które mają zdradzić przyszłość i odkryć sercowe wybory ale nie tylko. Zabawy andrzejkowe to także zabawy taneczne, poszukiwanie skarbów czy pokonywanie toru przeszkód. W "Promyku" przygotowywaliśmy się do tego dnia tak jak należy. Na zajęciach w pracowni komputerowej Uczestnicy pod okiem Pani Anny Kindermann przygotowywali informacje i nowinki na temat tradycji i historii Andrzejek, na zajęciach wyszukiwali też rozmaite wróżby i zagadki oraz drukowali i edytowali teksty. Pracownia kulinarna z terapeutą – Panem Rolandem Walkowiak na czele zadbała o to, aby tego dnia było pysznie, słodko i oczywiście upiekli dla andrzejkowiczów wyborne ciastka z wróżbą. Na zajęciach plastycznych pod okiem Pani pedagog-Małgorzaty Kaleta Uczestnicy przygotowali dekoracje, które tego dnia zdobiły salę, kolorowe balony, girlandy i akcesoria konkursowe. Podczas Andrzejek Uczestnicy oraz Pracownicy wróżyli sobie przyszłość m.in. lejąc wosk przez dziurkę od klucza, brali udział w rozmaitych konkursach i bawili się wspólnie podczas zabawy tanecznej.

 


Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

3 grudnia w ŚDS "Promyk" obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Tego dnia na całym świecie odbywają się uroczystości, których celem jest promowanie praw osób niepełnosprawnych i działań na rzecz pełnej realizacji tych praw. Podczas zajęć rozmawialiśmy na temat, jak ważne są prawa osób niepełnosprawnych oraz pełne, aktywne uczestnictwo osób niepełnosprawnych we wszystkich dziedzinach ludzkiej aktywności, na równi z innymi osobami. Niestety z powodu trwającej pandemii CoVid-19 nie mieliśmy możliwości w tym dniu spotkać się z osobami niepełnosprawnymi z lokalnego środowiska. Przesłaliśmy zaprzyjaźnionym domom pięknie zdobione kartki z personalizowanymi życzeniami. Unikatowe kartki ozdobiono metodą embossingu. Przygotowano również słodki poczęstunek z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych. Wszystkim osobom z niepełnosprawnościami, ich rodzinom, przyjaciołom, opiekunom oraz osobom, które swoimi codziennymi działaniami wspierają osoby niepełnosprawne pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia pomyślności, odwagi i konsekwencji w dążeniu do zwiększenia niezależności i poprawy jakości ich życia.


Uczestnicy "Promyka" wspierają dzieci

5 grudnia po raz trzeci odbyła się akcja charytatywna o nazwie "Mikołajkowa Mila". Uczestnicy "Promyka" to osoby o wielkim sercu i nigdy nie przechodzą obojętnie obok inicjatyw, jakimi są wsparcie i pomoc drugiemu czlowiekowi W grudniu dołożyli swoją cegiełkę do "Mikołajowej Mili". Podczas treningu kulinarnego upiekli słodkości, które przekazano do słodkiej kawiarenki "mikołajkowej mili"- akcji organizowanej corocznie przez lokalną grupę społeczną – Mamuśki. Podczas treningu komputerowego przygotowali również numery biegowe dla Uczestników biegu. Podopieczni "Promyka" już kilkukrotnie wspierali nasze lokalne inicjatywy, więc i tym razem nie zawiedli.


Mikołajki

Tego roku Mikołajki były w "Promyku" niezwykle intensywne i pracowite. Rzecz jasna Uczestnicy otrzymali z rąk Pani Kierownik czekoladowe upominki w postaci czekoladowych Mikołajów- w końcu tradycję trzeba podtrzymywać. Uczestnicy, podczas mikołajkowego poniedziałku idąc tropem tematyki "Mikołajki z historią i tradycją w tle", pochłonięci byli pracą nad przygotowaniem świątecznych dekoracji i smakołyków. Podczas zajęć z zakresu arteterapii przebijało się zdobnictwo i dekoratorstwo. Uczestnicy poznali technikę makramy, tworząc sznurkowe czapeczki i anioły. Na zajęciach powstały też dekoracyjne stroiki świąteczne, które ozdobią nasz wigilijny stół. Na zajęciach kulinarnych podopieczni zdobili własnoręcznie wypieczone pierniczki. Kolorowe lukry i ozdobne posypki sprawiły, że aromatyczne pierniczki stały się jeszcze bardziej atrakcyjne. Teraz nie tylko smakują wybornie ale jeszcze wyglądają obłędnie. Uczestnicy przygotowywali też życzenia bożonarodzeniowe i kartki świąteczne, które trafią do naszych przyjaciół. W tle przygrywały nam kolędy, które wszyscy znamy i lubimy. Tego dnia utrwalaliśmy również tekst scenariusza jasełkowego. Aby podkreślić ten niezwykły mikołajkowy poniedziałek wszyscy ubrani w mikołajkowe czapki zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie, które było sympatyczną puentą tego magicznego dnia.


"Mały wielki" gest mikołajkowy Uczniów z ZS w Gościnie

6 grudnia do ŚDS "Promyk" zawitali Uczniowie klas szóstych Zespołu Szkół w Gościnie i przekazali na ręce Kierownik ŚDS karton wypełniony po brzegi ręcznie zdobionymi pierniczkami. Słodkości przygotowywali wszyscy uczniowie klas podstawowych z Gościna. To piękny gest, który namalował uśmiech na twarzach naszych Uczestników a zarazem bardzo miła niespodzianka. Tego typu inicjatywy niewątpliwie uczą i kształtują osobowość młodych ludzi. Dziękujemy!!!


Jubileusz urodzin

W miesiącu grudniu celebrwaliśmy urodziny Pana Ryszarda Wiglusz. Podczas zajęć kulturalno-oświatowych zaśpiewaliśmy huczne sto lat oraz wręczyliśmy naszemu solenizantowi kartkę urodzinową oraz upominek przygotowany przez Uczestników. Pan Ryszard przygotował słodki poczęstunek urodzinowy, którym umilił Uczestnikom dzień.


Spotkanie wigilijne w "Promyku"

16 grudnia w ŚDS "Promyk" odbyło się uroczyste spotkanie wigilijne. Tego dnia w "Promyku" było niezwykle uroczyście. Na stołach gościły śnieżnobiałe obrusy i bożonarodzeniowe stroiki oraz dekoracje, przygotowane przez podopiecznych na zajęciach rękodzielniczych. W centrum Sali stanęła pachnąca choinka, na której zawisły ręcznie przygotowane ozdoby z papieru i makramowe dzieła sztuki. Poczęstunek tego dnia również był wyjątkowy. Uczestnicy pod okiem Pana Rolanda Walkowiak upiekli znane tradycyjne przysmaki. Na paterach pachniał tradycyjny aromatyczny piernik i seromakowiec. Nie zabrakło czerwonego barszczu z uszkami i tradycyjnej rybki wigilijnej oraz łazanek. Z powodu trwającej pandemii CoVid-19 nie mogliśmy zaprosić na uroczyste spotkanie wigilijne przyjaciół naszego ośrodka i spędziliśmy ten wyjątkowy dzień we własnym gronie. Uczestnicy pamiętali o włodarzach Gościna i na ręce Zastępcy Burmistrza Pana Łukasza Rybarkiewicza przekazano życzenia świątecznie oraz bożonarodzeniowy upominek przygotowany przez Uczestników "Promyka" podczas zajęć terapeutycznych. Z pewnością będzie wyjątkową ozdobą podczas Świąt Bożego Narodzenia. Na spotkaniu wigilijnym, jak co roku wybrzmiały kolędy, a Uczestnicy odegrali przedstawienie Jasełkowe, do którego przygotowywali się od dłuższego czasu. Zapraszamy do obejrzenia występu, który jest dostępny w galerii wideo na stronie http://sds-goscino.pl/

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia składamy najszczersze życzenia
Zdrowych, radosnych, pogodnych, pełnych rodzinnego ciepła Świąt,
Obfitych we wspomnienia, wzruszenia i prezenty
Obyście spędzili te Święta w gronie najbliższych i kochanych osób
Życzymy cudownych, niezapomnianych chwil przy wigilijnym, stole,
Nieustającego Ciepła i wielkiej radości oraz spokoju.
Życzą

Kierownik, Pracownicy i Uczestnicy
ŚDS "Promyk" w Gościnie


Anna Kożuchowska - Salawa
Anna Kindermann