Ułatwienia dostępu

 • 19-LECIE

  Ostatnio świętowaliśmy 19-lecie istnienia Środowiskowego Domu Samopomocy "Promyk" w Gościnie.

  ... czytaj dalej
 • NASZA HISTORIA

  Środowiskowy Dom Samopomocy "Promyk" w Gościnie z dniem 1 września 2015 r. na mocy uchwały nr XI/67/15 Rady Miejskiej w Gościnie z dnia 30 czerwca 2015r. w sprawie utworzenia Środowiskowego Domu Samopomocy w Gościnie działa jako samodzielna jednostka organizacyjna.

  ... czytaj dalej
 • JAK DO NAS DOŁĄCZYĆ?

  Jeśli chcesz ubiegać się o skierowanie na pobyt w Środowiskowym Domu Samopomocy "Promyk" w Gościnie zajrzyj do zakładki "Zasady przyjęcia". Uzyskasz tam wszelkie informacje dotyczące wymaganych dokumentów.

  ... czytaj dalej

Uczestnicy "Promyka" po powrocie z przerwy świąteczno-noworocznej systematycznie realizują Plan Pracy Terapeutycznej na rok 2022. Temat przewodni brzmi: "W zdrowym ciele zdrowy duch", czyli jak aktywność fizyczna i zdrowa dieta wpływają na naszą codzienność". Praca w "Promyku" wre, ruszyły treningi i prowadzona jest różnorodna terapia w ramach pracowni plastycznej, komputerowej i kulinarnej, oraz Trening funkcjonowania w codziennym życiu, Trening umiejętności interpersonalnych i rozwiązywania problemów, Trening umiejętności komunikacyjnych oraz pomoc w załatwianiu spraw urzędowych.

 

Kontynuujemy też współpracę z psychologiem - panem Remigiuszem Paprockim. W ŚDS odbywają się konsultacje indywidualne i grupowe. Uczestnicy na zajęciach nabywają m.in. umiejętności współdziałania w grupie, różnicowania emocji, konstruktywnego komunikowania się, asertywności oraz umiejętności gospodarowania własnym czasem. Ponadto uczestnicy rozwijają samoświadomość, budują poczucie własnej wartości, uczą się empatii i otwartości do drugiego człowieka. W dalszym ciągu współpracujemy z Firmą artREH Rehabilitacja i Odnowa Biologiczna ze Świdwina. W ramach terapii ruchowej wykwalifikowany fizjoterapeuta prowadzi zajęcia rahabilitacyjne w formie indywidualnej i grupowej, które mają na celu poprawić sprawność ruchową i motorykę naszych Uczestników. Terapia ruchowa w ośrodku to również poranne ćwiczenia gimnastyczne, spacery i rekreacja na świeżym powietrzu. Nawiązując do tematów przewodnich naszego tegorocznego planu Uczestnicy coraz częściej korzystają ze słonecznej pogody i spędzają czas na spacerach oraz na terenach prz Zielonej Skarpie porządkując tereny.


"W zdrowym ciele zdrowy duch", czyli jak aktywność fizyczna i zdrowa dieta wpływają na naszą codzienność"

Realizując Plan Pracy Terapeutycznej na rok 2022 rozpoczęliśmy cykl zajęć "W zdrowym ciele zdrowy duch", czyli jak aktywność fizyczna i zdrowa dieta wpływają na naszą codzienność". Na zajęciach edukacyjnych poznaliśmy, czym jest zdrowy tryb życia, w jaki sposób zdrowa dieta wpływa na nasze zdrowie oraz, jak aktywność fizyczna wpływa na nasze samopoczucie. Podczas zajęć kulinarnych pod czujnym okiem terapeuty - pana Rolanda Walkowiaka uczestnicy przygotowywali posiłki w wersji fit. Tego dnia rozkoszowaliśmy się pyszną zupą jarzynową i sałatką z tuńczyka. Było smacznie, wyśmienicie i zdrowo.


Trening czyni mistrza czyli zajęcia komputerowe w "Promyku"

Stale kontynuujemy treningi komputerowe, podczas których uczestnicy uczą się obsługi komputera, pisania i edytowania tekstów oraz tworzenia grafik. Uczestnicy poznają również wirtualny świat w internecie, uczą się wyszukiwania informacji na dany temat z wykorzystaniem wyszukiwarek. W ten sposób realizują Plan Pracy na Rok Terapeutyczny 2022. W wolnych chwilach podopieczni korzystają z gier komputerowych, które rozwijają umiejętności logicznego myślenia, koncentrację uwagi i wyobraźnię. W ramach w.w. zajęć zrealizowano temat: "W zdrowym ciele zdrowy duch", czyli jak aktywność fizyczna i zdrowa dieta wpływają na naszą codzienność".


"Makramowe Anioły" i ozdobne mydełka - czyli zajęcia plastyczne w ŚDS,

Pamiętamy o Dniu Babci i Dziadka oraz wspieramy WOŚP. Na zajęciach plastycznych uczestnicy w ramach Planu Pracy przygotowali "makramowe anioły". Zostały one podarowane seniorom z zaprzyjaźnionego Domu Pomocy Społecznej w Gościnie z okazji "Dnia Babci i Dziadka". Tworzenie ozdobnych aniołów przypominających babcię i dziadka, wykonanych techniką wiązania z kolorowego i różnego rodzaju sznurka okazało się świetną formą terapii, którą Uczestnicy będą odkrywać na zajęciach rękodzielniczych w pracowni plastycznej w tym roku terapeutycznym. Podopieczni "Promyka" wykazali się wyjątkową kreatywnością i umiejętnościami. Anioły z pewnością będą ciekawą ozdobą i pamiątką dla seniorów. "Dnia Babci i Dziadka" celebrujemy również w naszym ośrodku wsparcia, są wśród nas zasłużeni Babcie i Dziadkowie. Z okazji święta w ramach terapii kulinarnej pod okiem Pana Rolanda wypiekano fit-babeczki z dodatkiem jabłka, marchewki i banana. Było smacznie, uroczyście i zdrowo. Podopieczni co roku włączają się do akcji charytatywnej i wspierają WOŚP. Tak też było i tym razem. W tym roku Uczestnicy "Promyka" przygotowali, własnoręcznie wykonane piękne, wielobarwne i zapachowe mydełka glicerynowe, które przekażemy na aukcję.


Świętujemy urodziny pani Jadwigi i pana Sylwestra

W styczniu na zajęciach kulturalno - oświatowych celebrowaliśmy urodziny pani Jadwigi i pana Sylwestra. Uczestnicy zaśpiewali solenizantom uroczyste sto lat oraz podarowali kartki urodzinowe wraz z własnoręcznie wykonanymi upominkami. Solenizanci podarowali słodki poczęstunek i świętowali wraz z Uczestnikami. Pani Jadwigo oraz Panie Sylwestrze życzymy Wam dużo zdrowia, pogody ducha i uśmiechu.

Anna SALAWA,
Anna KINDERMANN