Ułatwienia dostępu

 • 19-LECIE

  Ostatnio świętowaliśmy 19-lecie istnienia Środowiskowego Domu Samopomocy "Promyk" w Gościnie.

  ... czytaj dalej
 • NASZA HISTORIA

  Środowiskowy Dom Samopomocy "Promyk" w Gościnie z dniem 1 września 2015 r. na mocy uchwały nr XI/67/15 Rady Miejskiej w Gościnie z dnia 30 czerwca 2015r. w sprawie utworzenia Środowiskowego Domu Samopomocy w Gościnie działa jako samodzielna jednostka organizacyjna.

  ... czytaj dalej
 • JAK DO NAS DOŁĄCZYĆ?

  Jeśli chcesz ubiegać się o skierowanie na pobyt w Środowiskowym Domu Samopomocy "Promyk" w Gościnie zajrzyj do zakładki "Zasady przyjęcia". Uzyskasz tam wszelkie informacje dotyczące wymaganych dokumentów.

  ... czytaj dalej

KWIECIEŃ PLECIEŃ BO PRZEPLATA, TROCHĘ ZIMY... TROCHĘ LATA - relacja z kwietniowych wydarzeń w ŚDS "Promyk"

Kwiecień jest miesiącem, który coraz bardziej przyzwyczaja nas do krajobrazów budzącej się wiosny i wyższych temperatur, a jednocześnie przypomina, że zima tak naprawdę nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. Jak tylko słońce przebija się przez chmury, a temperatury na słupku rtęci są coraz wyższe - optymizm i energia same zaglądają nam do okien. Nie zapominamy jednak o tym, że w kwietniu pojawiały się również przymrozki i opady śniegu, przez co zima przypominała nam kilkakrotnie, że nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa.

 

Treningi, treningi, treningi….czyli przygotowania do świąt wielkanocnych

Nie da się ukryć, że podczas marcowych i kwietniowych treningów tłem zajęć były głównie przygotowania do Świąt Wielkiej Nocy. Podczas zajęć z zakresu biblioterapii, muzykoterapii i teatroterapii pod okiem Pani Anny Kindermann Uczestnicy szlifowali swoje umiejętności artystyczne: śpiewy, recytacje i zabawne dialogi słyszane były podczas prób występu wielkanocnego pt.: "Wielkanoc: nasze polskie tradycje, symbole i obyczaje". Zajęcia plastyczne i rękodzielnicze obfitowały w przygotowania wielkanocnych ozdób dlatego też na warsztatach nie brakowało kolorowych piór, wykrojników z pisankami, ozdobnych plastikowych jaj pod różną postacią w wielobarwnych wzorach i innych elementów, które posłużyły nam do przygotowania wyjątkowych ozdób wielkanocnych. Podczas treningów ogrodniczych, prowadzonych przez Pana Rolanda Walkowiak już kilka tygodni wcześniej Uczestnicy siali owies oraz rzeżuchę, które posłużyły jako dopełnienie dekoracji wielkanocnych. Kilka dni przed uroczystym spotkaniem wielkanocnym treningi kulinarne ruszyły pełna parą. W pracowni kulinarnej wypiekane były mazurki, wielkanocne baby, serniki oraz metrowce przekładane maślanym kremem. Wypieki nie tylko pyszne ale też bardzo efektowne i kolorowe, aromatyczne zapachy pieczonych smakowitości unosiły się w budynku ośrodka od samego rana. Nie zapomnieliśmy o tym, co ważne na co dzień, czyli treningi funkcjonowania w codziennym życiu w tym trening dbałości o wygląd zewnętrzny oraz trening nauki higieny. Przed ważną dla nas wszystkich uroczystością Uczestnicy skorzystali z pomocy terapeutów, czego skutkiem były nowe eleganckie fryzury Pań i Panów.


Pamiętamy o tradycji Świąt Wielkiej Nocy, przygotowujemy kartki świąteczne

Jak co roku, tradycyjnie pamiętamy o tym, aby podzielić się świątecznymi życzeniami z naszymi bliskimi, zaprzyjaźnionymi ośrodkami oraz przyjaciółmi naszej placówki, nie zawsze jest jednak tak, że osoby bliskie są obok nas dlatego pielęgnujemy piękną polską tradycję i przesyłamy życzenia za pomocą kartek świątecznych tradycyjną drogą pocztową. Co roku w okresie przedświątecznym Uczestnicy pod okiem Pani Małgorzaty Kaleta tworzą cuda. Tak też było podczas tegorocznego okresu Świąt Wielkanocnych. Posiłkując się poznanymi już metodami tworzenia i dekoracji kartek świątecznych tj. metodą scrapbookingu, embossigu, przy wykorzystaniu wykrojników i różnorodnych dodatków o rozmaitej fakturze, kolorach i kształtach na zajęciach plastycznych i rękodzielniczych tworzono kartki świąteczne. Pomysłów nie brakowało, każdy z Uczestników tworzył kartkę zgodnie z własnymi upodobaniami i talentem. Powstało wiele małych arcydzieł sztuki, które przesłaliśmy pocztą do naszych przyjaciół, którzy również pamiętają o nas i dosyłają nam piękne życzenia każdego roku. To piękne, że w dobie internetu, telefonów komórkowych, smsów i Messengerów pamiętamy i wspólnie pielęgnujemy tę zapominaną polską tradycję przesyłania życzeń za pomocą kartek świątecznych.


Uroczyste Śniadanie Wielkanocne w ŚDS "Promyk"

07 kwietnia 2022 r. w Sali ogólnej Środowiskowego Domu Samopomocy "Promyk" odbyło się długo oczekiwanie (czas pandemii znacznie wydłużył nam okres oczekiwań) spotkanie wielkanocne organizowane przez ŚDS "Promyk" oraz Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Gościnie. Na uroczyste śniadanie przybyli zaproszeni goście: m.in. Burmistrz Gościna - Pan Marian Sieradzki, Zastępca Burmistrza - Pan Łukasz Rybarkiewicz, Sekretarz gminy - Pani Teresa Bleczyc, Skarbnik - Pani Barbara Strulak oraz Przewodnicząca Rady Miejskiej - Pani Barbara Koleśnikow. Swoją obecnością zaszczycił nas również Ksiądz Proboszcz - Andrzej Dubel. Byli z nami również Seniorzy z Klubu "Złoty Wiek" . Podopieczni "Promyka" w ramach zajęć plastycznych i rękodzielniczych przygotowali dekoracje wielkanocne, które zdobiły stoły. Na treningu kulinarnym przygotowano słodkie wypieki, wśród nich kolorowe babeczki wielkanocne, czekoladowe metrowce z bakaliami oraz serniki i makowce. Uczestnicy Klubu Seniora zadbali o to, aby każdy z zaproszonych gości otrzymał słodki upominek w postaci smakowitej pisanki z lukrem. Na stole znalazły się pyszne ciasta wielkanocne oraz baby, zające i barany drożdżowe. Jednym słowem, było pysznie! Na zajęciach teatralnych przez kilka tygodni przygotowywaliśmy się do inscenizacji, aby jak co roku zachwycić naszych gości umiejętnościami aktorskimi i wokalnymi. Zawsze dbamy o oprawę artystyczną naszych uroczystości. Tego roku powitaliśmy gości słowami:

Witajcie goście i widzowie mili
Coście się tutaj dzisiaj zgromadzili.
Chciałabym, aby to spotkanie w pamięci wam zostało,
By dawne obyczaje Wam przypominało
Naród żyje i nikomu zwalczyć się nie daje,
Dopóki język zna swój i swoje obyczaje.
A piękne je mamy!
Wszystkie nasze, polskie
Człowiekowi miłe.
Chcecie je zobaczyć,
Poczekajcie chwilę!

Tegoroczny scenariusz opracowano zgodnie z rocznym planem terapeutycznym, miał za zadanie przybliżyć symbolikę i wagę Świąt Wielkanocnych oraz podkreślić, jak ważne są wspólne spotkania z rodziną i przyjaciółmi oraz podzielenie się jajkiem przy wielkanocnym stole. Występ artystyczny został przyjęty przez naszych gości z ogromnym entuzjazmem. Wspólnie zaśpiewaliśmy też autorską piosenkę pt. "Święta w Promyku" a jej słowa brzmiały następująco:

Święta, święta dzisiaj mamy
I w "Promyku" się spotykamy
Tutaj wszyscy jak rodzina
To jest przecież dla nas piękna chwila
Koszyk, kurczak i jajeczko
I baranek z kokardeczką
Baba, chlebek wypieczone
Zielonym bukszpanem ozdobione
Święta, święta to rodzina
Tylko ona jedna i jedyna
Wielka radość w sercach płynie
Bo w "Promyku" zawsze
jak w rodzinie x2
Dziś Wielkanoc się zaczyna
Czas śniadanie rozpoczynać
I podzielić się święconym
Aby każdy z nas był najedzony
Na treningu kulinarnym
Gdzie Uczestnik gospodarny
Cudne dania się stworzyły
Na białych obrusach będą lśniły.

Dziękujemy gościom za przybycie na tę piękną uroczystość. To spotkanie na długo pozostanie w naszej pamięci. Było smacznie i bardzo uroczyście.


Dzień Służby Zdrowia - "W zdrowym ciele zdrowy duch"

14 kwietnia w ŚDS "Promyk" obchodziliśmy Światowy Dzień Służby Zdrowia. Tego dnia poprowadzone zostały zajęcia edukacyjne, podczas których przybliżyliśmy sobie charakterystykę naszej służby zdrowia, czym jest, jaką pomoc można uzyskać w placówkach, oraz jak ważna jest profilaktyka, farmakoterapia i systematyka dbania o zdrowie. Tego dnia w ośrodku odbyło się spotkanie z fizjoterapeutą Panem Łukaszem Piskor, który przybliżył Uczestnikom zawód fizjoterapeuty, nie zabrakło ciekawych i nurtujących pytań. Po prelekcji Pan Łukasz poinstruował Uczestników, jak można zadbać o zdrowie i kondycję fizyczną na co dzień. Uczestnicy wzięli też udział w zajęciach z zakresu terapii ruchowej, poprowadzono gimnastykę.