Ułatwienia dostępu

 • 19-LECIE

  Ostatnio świętowaliśmy 19-lecie istnienia Środowiskowego Domu Samopomocy "Promyk" w Gościnie.

  ... czytaj dalej
 • NASZA HISTORIA

  Środowiskowy Dom Samopomocy "Promyk" w Gościnie z dniem 1 września 2015 r. na mocy uchwały nr XI/67/15 Rady Miejskiej w Gościnie z dnia 30 czerwca 2015r. w sprawie utworzenia Środowiskowego Domu Samopomocy w Gościnie działa jako samodzielna jednostka organizacyjna.

  ... czytaj dalej
 • JAK DO NAS DOŁĄCZYĆ?

  Jeśli chcesz ubiegać się o skierowanie na pobyt w Środowiskowym Domu Samopomocy "Promyk" w Gościnie zajrzyj do zakładki "Zasady przyjęcia". Uzyskasz tam wszelkie informacje dotyczące wymaganych dokumentów.

  ... czytaj dalej

Maj to wiosenny miesiąc, w którym Uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy "Promyk" systematycznie korzystali z terapii na świeżym powietrzu. To właśnie w maju sialiśmy warzywa, pielęgnowaliśmy ogród, dbaliśmy o krzewy, każdą wolną chwilę spędzaliśmy w ogrodzie, porządkowaliśmy i pielęgnowaliśmy Zieloną Skarpę oraz prowadziliśmy różnorodną terapię na terenach zielnych przy ośrodku m.in. relaksację oraz muzykoterapię.

 

W maju również Uczestnicy "Promyka" korzystając z pięknej pogody spacerowali leśnymi ścieżkami do parku ale też korzystali z terapii ruchowej przy użyciu kijków Nordic Walking, spacerowali ulicami Gościna na zakupy do lokalnych supermarketów oraz na rynek, co miało za zadanie utrwalać umiejętności z zakresu treningu gospodarowania własnymi środkami finansowymi oraz kształtować umiejętności z zakresu treningu interpersonalnego oraz treningu funkcjonowania w życiu codziennym. Miesiąc maj to również spotkania integracyjne i wyjazdy ale o tym szczegółowo w dalszej części artykułu. Zapraszamy do lektury.


"Muzyka łagodzi obyczaje a taniec pozwala nam wyrażać emocje"- czyli Międzynarodowy Dzień Tańca w ŚDS "Promyk"

Realizując Plan Pracy na Rok Terapeutyczny 2022 w ŚDS "Promyk" odbył się Międzynarodowy Dzień Tańca. Z tej okazji do ośrodka zaprosiliśmy Panią choreograf - Karinę Dmyterko, która poprowadziła zajęcia z zakresu terapii ruchowej i choreoterapii. Pani Karina wprowadziła nas w tajniki tańca bachata, przybliżyła uczestnikom historię tańców latynoskich, przedstawiła, z jakimi przeciwnościami na co dzień zmaga się zawodowy tancerz, ale też przybliżyła pozytywne aspekty tej dyscypliny sportu. W ramach zajęć z zakresu choreoterapii Uczestnicy wspólnie z Panią Kariną zatańczyli bachatę. Spotkanie podsumowaliśmy sympatyczną dyskusją, połączoną ze słodkim poczęstunkiem, przygotowanym przez Uczestników podczas zajęć z zakresu treningu kulinarnego.


Światowy Dzień Rodziny - "pielęgnujemy wartość, jaką jest rodzina"

17 maja w Środowiskowym Domu Samopomocy "Promyk" obchodziliśmy Światowy Dzień Rodziny. Z tej okazji na Zielonej Skarpie odbył się uroczysty piknik integracyjny pod hasłem "Rodzina - najwyższa wartość". Uczestnicy świętowali w promykowej rodzinie. Na spotkanie przybyli też zaproszeni goście, bliscy naszych podopiecznych. Na stołach pojawiły się kiełbaski i kaszanki z grilla, owoce oraz pyszne ciasto rabarbarowe przygotowane przez Uczestników podczas terapii kulinarnej. Piknik uatrakcyjniły barwne wspomnienia z dzieciństwa, karaoke oraz zagadki o tematyce rodzinnej. Dzień ten stał się okazją do podkreślenia ogromnej roli, jaką w naszym życiu pełni dom, rodzina i bliscy. Podczas pikniku rozmawialiśmy również o tym, w jaki sposób kształtować pozytywne relacje Uczestników z bliskimi osobami. Tego dnia zajęcia uatrakcyjniły prelekcje z psychologiem. Pan Remigiusz poprowadził zajęcia grupowe oraz odbyły się indywidualne konsultacje. W ramach zajęć rękodzielniczych Uczestnicy przygotowali ozdobne mydełka, które wręczono przybyłym gościom. Ten wyjątkowy dzień podsumowaliśmy sesją zdjęciową w plenerze na tle majowego krajobrazu kwitnących roślin.


Międzynarodowe Święto Pracy

Z okazji Święta Pracy w ŚDS zrealizowaliśmy temat: "W zdrowym ciele zdrowy duch - poznajemy zawody związane ze sportem". W ramach zajęć z zakresu aktywizacji zawodowej oraz planu pracy przeprowadzono z Uczestnikami pogadankę na temat najpopularniejszych zawodów związanych ze sportem. Przybliżyliśmy takie profesje jak: nauczyciel wychowania fizycznego oraz trener personalny. W toku dyskusji wspólnie wywnioskowaliśmy, że to na chwilę obecną dwa najbardziej popularne i pożądane zawody związane ze sportem. Nauczyciel wychowania fizycznego to zawód, który jest bardzo ważny w rozwoju młodego człowieka, z którym każdy z nas miał okazję się w przeszłości zapoznać. Praca nauczyciela w-fu ma ogromny wpływ na kształtowanie i rozwój naszej sylwetki i postawy. W ramach treningu funkcji poznawczych Uczestnicy mieli za zadanie rozwiązać krzyżówki i diagramy związane z tematyką Święta Pracy.


Dzień bibliotekarza i Bibliotek - czytamy bajkę terapeutyczną naszym milusińskim

10 maja do Środowiskowego Domu Samopomocy "Promyk" przybyli goście z Zespołu Szkół Podstawowych - podopieczni oddziału przedszkolnego, grupa "Pszczółki", oraz grupa "Biedronki" wraz z opiekunami. Podczas spotkania Uczestnicy "Promyka" odczytali milusińskim bajkę terapeutyczną pt. "Porządeczek i Bałaganiak". Uczniowie słuchali z uwagą, po czym odpowiadali na pytania i zagadki przygotowane przez gospodarzy spotkania. Następnie dzieci wzięły udział w warsztatach rękodzielniczych, podczas których w grupach wykonały pomysłowe prace przedstawiające główne postacie opowiadania. Zaprosiliśmy naszych małych gości na zdrowy poczęstunek, przygotowany w ramach terapii kulinarnej, było m.in. pyszne ciasto marchewkowe, które bardzo przypadło do gustu naszym milusińskim, nie zabrakło też soczystych owoców. Spotkanie podsumowaliśmy wspólną pamiątkową fotografią, a prace plastyczne dziś zdobią przedszkolne korytarze.


Celebrujemy uroczystości naszych Uczestników

W tym miesiącu mieliśmy przyjemność wraz z Panią Zdzisławą oraz Panią Zofią celebrować uroczystości urodzin i imienin. Z tej okazji podopieczni "Promyka" przygotowali dla Pań kartki urodzinowe oraz upominek w formie pamiątkowego mydełka. Solenizanci podarowali Uczestnikom słodki poczęstunek i świętowali wraz z nimi. Wszystkiego co najpiękniejsze Drogie Panie!


Profilaktyka przede wszystkim, czyli udział w bezpłatnym badaniu wzroku

Wady i choroby wzroku stały się chorobą cywilizacyjną. Ciągła praca przy komputerze, oglądanie telewizora czy zbyt długie przebywanie w sztucznym oświetleniu powodują, że nasz wzrok pogarsza się w zastraszającym tempie. Dlatego też tak ważna jest profilaktyka, która pozwala znacznie zmniejszyć ilość zaburzeń wzroku oraz na bieżąco kontrolować wzrok. 18 maja Uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy "Promyk" wzięli udział w bezpłatnym, komputerowym badaniu wzroku. Badanie odbyło się przy Urzędzie Miejskim w OPTO-BUSIE. Mieliśmy możliwość zadbać o profilaktykę zdrowia naszych podopiecznych, z czego skorzystała większość Uczestników "Promyka, którzy skorzystali z możliwości przebadania wzroku nowoczesnym sprzętem.


"Miodowy Raj" tylko dla nas, czyli wycieczka do gospodarstwa pszczelarskiego

25 maja Uczestnicy "Promyka" wraz z opiekunami udali się na wycieczkę do gospodarstwa pszczelarskiego Państwa Rytwińskich w Dygowie. W "Miodowym Raju" przywitały nas cudne majowe krajobrazy, kwitnące łąki, kolorowe bzy, przesympatyczni gospodarze i oczywiście wszechobecne pszczoły (nie tylko te fruwające). Senior rodu - Pan Czesław zaprosił nas na zajęcia edukacyjne i prelekcję, dzięki której nabyliśmy wyjątkową wiedzę na temat pszczół oraz rodzajów i właściwości oraz wartości miodów. Ten niezwykły dzień umiliło nam słońce, którego promienie przyświecały nam nieustannie podczas pobytu w gospodarstwie. Po prelekcji gospodarze zaprosili nas na degustację swoich unikatowych produktów oraz gorący posiłek. Następnie udaliśmy się na wycieczkę po gospodarstwie, podczas której podziwialiśmy piękne krajobrazy, kwitnące łąki, kolorowe bzy i wszechobecną roślinność. Gospodarze opowiedzieli nam wiele ciekawostek na temat swej wielopokoleniowej pracy związanej z prowadzeniem gospodarstwa pszczelarskiego. Na koniec udaliśmy się do sklepiku i utrwaliliśmy te wyjątkowe chwile na fotografiach. "Miodowy Raj" to miejsce magiczne, prawdziwy raj, w którym można nie tylko zdobyć niesamowitą wiedzę, pyszny zdrowy miód ale też obcować z wyjątkową przyrodą i poznać przemiłych gospodarzy. Gorąco polecamy, z pewnością odwiedzimy to miejsce raz jeszcze.