Ułatwienia dostępu

 • 19-LECIE

  Ostatnio świętowaliśmy 19-lecie istnienia Środowiskowego Domu Samopomocy "Promyk" w Gościnie.

  ... czytaj dalej
 • NASZA HISTORIA

  Środowiskowy Dom Samopomocy "Promyk" w Gościnie z dniem 1 września 2015 r. na mocy uchwały nr XI/67/15 Rady Miejskiej w Gościnie z dnia 30 czerwca 2015r. w sprawie utworzenia Środowiskowego Domu Samopomocy w Gościnie działa jako samodzielna jednostka organizacyjna.

  ... czytaj dalej
 • JAK DO NAS DOŁĄCZYĆ?

  Jeśli chcesz ubiegać się o skierowanie na pobyt w Środowiskowym Domu Samopomocy "Promyk" w Gościnie zajrzyj do zakładki "Zasady przyjęcia". Uzyskasz tam wszelkie informacje dotyczące wymaganych dokumentów.

  ... czytaj dalej

Czerwiec to czas, kiedy do okien coraz częściej zaglądają promienie słońca a temperatury na słupku rtęci sięgają coraz wyżej i my w "Promyku" taką właśnie aurę uwielbiamy i chętnie korzystamy z dobroci czerwcowego słońca. W okresie wiosenno-letnim, korzystając z pięknej słonecznej pogody Uczestnicy "Promyka" regularnie uczestniczą w treningach ruchowych na Fit-Parku oraz spędzają aktywny czas na terenach zielonych przy ośrodku. Terapia ruchowa pozawala na poprawę naszej kondycji fizycznej, koordynowanie ruchów ciała, zachowanie prawidłowej postawy ciała oraz wzmocnienie mięśni. Ruch to zdrowie, a naszą dewizą w Planie Pracy na Rok Terapeutyczny 2022 jest hasło: "W zdrowym ciele zdrowy duch", czyli jak aktywność fizyczna i zdrowa dieta wpływają na naszą codzienność" dlatego też idąc tym tropem spędzamy na świeżym powietrzu coraz więcej czasu.

 

Utrwalamy znane i lubiane treningi

Podstawą działalności naszego ośrodka jest wspieranie Uczestników w codziennym funkcjonowaniu. Nie byłoby to możliwe bez systematycznej realizacji znanych i lubianych treningów. Podczas treningu funkcjonowania w codziennym życiu poprzez udział w zajęciach praktycznych i teoretycznych Uczestnicy utrwalają, jak dbać o wygląd zewnętrzny, higienę ale też kształtują umiejętności z zakresu gospodarowania własnymi środkami finansowymi, udając się na wspólne zakupy do supermarketu czy na rynek. Codzienne treningi to również zajęcia kulinarne i nauka przygotowywania potraw o różnym stopniu trudności, oraz nauka użytkowania sprzętu AGD. Nasze treningi to również wzbogacanie umiejętności interpersonalnych i rozwiązywania problemów, podczas których uczymy się, jak rozmawiać, jak samodzielnie rozwiązywać problemy i jak kulturalnie i skutecznie porozumiewać się z innymi. Zajęcia w ŚDS to również nauka umiejętności spędzania czasu wolnego w sposób aktywny. Podczas tr. umiejętności spędzania czasu wolnego uczestnicy rozwijają zainteresowania, rozwiązują krzyżówki, grają w gry planszowe i udają się na spacery, uczestniczą w zajęciach z zakresu biblioterapii i poszerzają wiedzę z zakresu kina i literatury. Czas wolny spędzamy również aktywnie, spacerując i porządkując ogród. Dziękujemy kierownictwu Zakładu Usług Komunalnych za przekazanie kwiatków, które nadają uroku Zielnej Skarpie przy naszym Ośrodku. W ŚDS "Promyk" dbamy o to, aby uczestnicy mieli zapewnione systematyczne spotkania z Psychologiem. Podczas zajęć indywidualnych i grupowych uczestnicy poruszają nurtujące ich problemy. Zajęcia z psychologiem pozwalają zdiagnozować potrzeby i możliwości naszych podopiecznych oraz ocenić postępy realizacji terapii w ośrodku. Uczestnicy uczą się też, jak funkcjonować w społeczeństwie, aby czuć się akceptowanym.


Bezpłatny Kurs komputerowy w ŚDS

Jednym z treningów odbywających się w ŚDS "Promyk" jest tr. komputerowy. W czerwcu Uczestnicy mają okazję wykazać się poznanymi dotąd umiejętnościami i nabyć nowe, poszerzając swoją wiedze i umiejętności za sprawą bezpłatnego kursu, który rozpoczął się 27.05.2022 r. w ŚDS "Promyk" w Gościnie. Kurs realizowany jest przez "Zachodniopomorską Akademię Kompetencji Komputerowych", sfinansowany jest z funduszy Unii Europejskiej. Podczas cyklu 60 spotkań na zajęciach praktycznych Uczestnicy w przyjaznej atmosferze pod okiem instruktora poszerzać będą swą wiedzę z zakresu korzystania z komputera i internetu. Organizatorzy zapewniają podręczniki oraz laptop dla każdego z uczestników. Do udziału w kursie zakwalifikowało się szesnastu Uczestników "Promyka".


Dzień Dziecka 2022 czyli… artystyczne spotkania integracyjne z dziećmi

13.06.2022 r. do ŚDS "Promyk" przybyli wyjątkowi goście - przedszkolaki z Niepublicznego Przedszkola "Ptasie Podwórko" w Gościnie. Zaprezentowaliśmy naszym milusińskim inscenizację utworu "Słoń Trąbalski" J. Tuwima. Nasza interpretacja utworu, przeplatanego tańcem i znanymi, wesołymi piosenkami dla dzieci spotkały się z bardzo pozytywnym odbiorem gości. Z kolei 14.06.2022 r. wybraliśmy się do Zespołu Szkół w Gościnie aby zaprezentować przedszkolakom oraz Uczniom klas 1-3 ten sam występ artystyczny z okazji Dnia Dziecka. Czerwcowe występy dla naszych milusińskich wpisały się już w coroczne Plany terapeutyczne ŚDS. Spotkanie pt. "Słoń Trąbalski" odbyło się na Sali gimnastycznej. Zaprezentowaliśmy naszym młodym widzom inscenizację utworu pt. "Słoń Trąbalski" Juliana Tuwima, który przeplatany był znanymi i lubianymi przez dzieci skocznymi piosenkami o zwierzętach i nie tylko. Podczas występu zaprosiliśmy przedszkolaków do wspólnej zabawy. Integrowaliśmy się podczas gier, zagadek i zajęć rekreacyjno-sportowych, przygotowanych przez Panią Annę Kindermann - opiekuna pracowni komputerowej. Spotkanie przebiegało niezwykle przyjemnie i wesoło. Dzieci z zaciekawieniem wsłuchiwały się w recytację i przyglądały kolorowym kostiumom, przygotowanym w pracowni plastycznej pod nadzorem Pani Małgorzaty Kaleta. Nasi widzowie zaangażowali się również we wspólne, gry, zabawy i łamigłówki. Uśmiech na twarzy dzieci oraz gromkie brawa to najpiękniejszy prezent, jaki mogliśmy dostać w podziękowaniu za występ ale to nie wszystko, Uczniowie Zespołu Szkół bardzo zaskoczyli nas niespodziewanym upominkiem, obdarowując Uczestników Promyka wyjątkowymi laurkami w podziękowaniu za występ. To gest niezwykle piękny i wzruszający. Dziękujemy😊 Cieszymy się, że mamy możliwość brać udział w tak wyjątkowych spotkaniach, podczas których niejednokrotnie już udowodniliśmy, że wiek nie jest żadną barierą, aby móc wspólnie się integrować i świetnie bawić. Oby jak najwięcej takich spotkań. Kochane dzieci z okazji Dnia Dziecka składamy Wam najsłodsze życzenia, dużo Uśmiechu, zdrówka i spełnienia najpiękniejszych marzeń😊


Zajęcia plastyczne

Na zajęciach plastycznych pod okiem pani Małgorzaty Kaleta uczestnicy tworzą wyjątkowe prace plastyczne. W ostatnim okresie przygotowywali stroje i rekwizyty, które posłużyły nam do występu artystycznego dla przedszkolaków. Nie zabrakło kolorowych masek, ozdobnych dodatków i oryginalnych nakryć głowy a wszystko to po to, aby w oryginalny sposób ukazać inscenizację przedstawienia pt. ,,Słoń Trąbalski'' J. Tuwima i oczarować naszych najmłodszych widzów. Słoniowe trąby, ozdobne maski i nakrycia głowy powstawały przez wiele godzin terapii, podczas której uczestnicy kleili, wycinali, zszywali i łączyli różne elementy materiałów. Autorskie stroje urzekły naszych wymagających widzów.


Trening umiejętności komunikacyjnych

W ŚDS "Promyk" dbamy o to, aby utrwalać umiejętności z zakresu komunikowania się. Dlatego też zajęcia z zakresu tr. umiejętności komunikacyjnych goszczą często w naszym planie dnia. W czerwcu utrwalaliśmy poznane dotąd metody komunikowania się, m.in. makaton, piktogramy oraz polski język migowy. Na zajęciach Uczestnicy zaangażowali się we wspólne dyskusje, projekcje ale też pracowali na kartach pracy. Podczas zajęć Uczestnicy kształtują wiedzę na temat, jak w sposób alternatywny porozumiewać się z innymi i wyrażać emocje.


W ŚDS świętujemy jubileusze i urodziny

W ŚDS "Promyk" oprócz codziennych zajęć i prowadzonej terapii znajdujemy również czas na celebrowanie wspólnych uroczystości tj. urodziny, imieniny czy jubileusze. 15.06.2022 r. mieliśmy przyjemność świętować uroczystość urodzin naszych Panów: Pana Krzysztofa oraz Pana Mariusza. Z tej okazji Uczestnicy "Promyka" przygotowali dla solenizantów ręcznie zdobione upominki w postaci mydełka i pamiątkowej kartki. Podczas tych uroczystych chwil było słodko i przyjemnie a to za sprawa jubileuszowego poczęstunku. Oczywiście odśpiewaliśmy naszym solenizantom huczne Sto lat. Drodzy Panowie z okazji urodzin życzymy Wam dużo zdrowia, uśmiechu na twarzy, pogody ducha i samych radosnych chwil!


"W zdrowym ciele zdrowy duch" czyli terapia ruchowa

W okresie wiosennym korzystając z pięknej pogody Uczestnicy systematycznie biorą udział w treningach ruchowych korzystając z Fit-Parku oraz spędzają aktywny czas na spacerach. Terapia ruchowa pozawala na poprawę naszej kondycji fizycznej, co dla nikogo nie jest zaskoczeniem. Systematycznie prowadzimy poranną gimnastykę na Zielonej skarpie, która niekiedy przeplatana jest wizytą na FIT PARKU, ale też przyjemnymi spacerami szlakiem gościńskich ścieżek rowerowych w towarzystwe kijków Nordic Walking. O sprawność fizyczną naszych Uczestników dba również fizjoterapeuta, który w środy gości u nas, prowadząc zajęcia terapeutyczne w formie indywidualnej i grupowej.


Pierwszy Dzień Lata "Myśl pozytywnie. Bądź aktywny, zdrowy i bezpieczny"

21 czerwca w ŚDS ,,Promyk" obchodziliśmy Pierwszy Dzień Lata. W ramach Planu Pracy tego dnia zaplanowaliśmy zajęcia z zakresu hortikuloterapii (prace w ogrodzie). Pierwszy dzień lata zapisał się w ŚDS jako zajęcia z zakresu terapii ruchowej oraz różnorodne zajęcia praktyczne z użyciem sprzętu ogrodniczego. Uczestnicy porządkowali Skarpę, zamiatali, zbierali suche gałęzie, liście, podlewali kwiaty, porządkowali również ogród warzywny, m.in. plewili, dosiewali warzywa i zbierali plony, które posłużyły jako zdrowy dodatek do grillowych potraw, gdyż wisienką na torcie tego dnia było wspólne grillowanie. Ten dzień spędziliśmy aktywnie i bardzo pracowicie, a jak wiadomo praca uszlachetnia, a uporządkowany ogród cieszy oko.