Ułatwienia dostępu

  • 19-LECIE

    Ostatnio świętowaliśmy 19-lecie istnienia Środowiskowego Domu Samopomocy "Promyk" w Gościnie.

    ... czytaj dalej
  • NASZA HISTORIA

    Środowiskowy Dom Samopomocy "Promyk" w Gościnie z dniem 1 września 2015 r. na mocy uchwały nr XI/67/15 Rady Miejskiej w Gościnie z dnia 30 czerwca 2015r. w sprawie utworzenia Środowiskowego Domu Samopomocy w Gościnie działa jako samodzielna jednostka organizacyjna.

    ... czytaj dalej
  • JAK DO NAS DOŁĄCZYĆ?

    Jeśli chcesz ubiegać się o skierowanie na pobyt w Środowiskowym Domu Samopomocy "Promyk" w Gościnie zajrzyj do zakładki "Zasady przyjęcia". Uzyskasz tam wszelkie informacje dotyczące wymaganych dokumentów.

    ... czytaj dalej

Słodki upominek dla Uczestników

10 listopada 2022 r. do ŚDS "Promyk" zawitali Uczniowie klas siódmych Zespołu Szkół w Gościnie i przekazali na ręce Uczestników słodki upominek w formie rogalików, które były dziełem samych uczniów. Przygotowali je podczas zajęć szkolnych z okazji zbliżającego się Święta Niepodległości. Tradycja wypieku rogali świętomarcińskich sięga 1891 roku. Gdy zbliżał się dzień św. Marcina (11 listopada), ówczesny proboszcz poznańskiej parafii pod wezwaniem św. Marcina, zaapelował do wiernych, aby - wzorem patrona - zrobili coś dla biednych. Józef Melzer, jeden z poznańskich cukierników, odpowiadając na apel proboszcza, upiekł trzy blachy rogali i przyniósł pod kościół. W następnych latach dołączyli do niego inni, aby każdy mógł w ten dzień najeść się do syta. Tradycja wypiekania rogali przetrwała do dziś dlatego też jest nam niezmiernie miło, że uczniowie klas siódmych pielęgnują tę smaczną tradycję, a przy okazji pamiętają o uczestnikach "Promyka". Kochani Uczniowie rogaliki zniknęły w mgnieniu oka, co potwierdza fakt, iż były przepyszne.

Dzień Niepodległości w ŚDS "Promyk"

11 listopada obchodzimy w Polsce Święto Niepodległości. Dzień ten upamiętnia wydarzenia z 1918 roku, kiedy to nasz kraj odzyskał wolność i powrócił na mapę po ponad 123 latach zaborów. My również włączyliśmy się w świętowanie kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Jak co roku z tej okazji, na budynku Środowiskowego Domu Samopomocy została wywieszona flaga naszej ojczyzny. Na zajęciach komputerowych Uczestnicy wyszukali informacje nt. Święta Niepodległości oraz Symboli Narodowych. Podczas zajęć edukacyjnych rozmawialiśmy na temat genezy święta oraz odzyskania niepodległości. Nie obyło się również bez zajęć plastycznych, podczas których Uczestnicy przygotowali flagi i godło Polski (wycinali, kolorowali i ozdabiali polskie symbole narodowe).


Międzynarodowy Dzień Tolerancji

16 listopada na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tolerancji, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 12 grudnia 1995 roku, z inicjatywy UNESCO. Tolerancja to jedna z wartości, która w obecnych czasach jest tak samo cenna co też potrzebna. Dlatego od kilkudziesięciu już lat 16 listopada obchodzimy Światowy Dzień Tolerancji. Święto stworzone po to, by zwrócić uwagę większej liczby ludzi na problem nietolerancji, przemocy, nacjonalizmu, rasizmu i antysemityzmu. W związku z tym w naszym ośrodku 15 listopada odbyły się zajęcia z psychologiem. Przybrały formę indywidualną (konsultacje indywidualne z Uczestnikami) oraz grupową (projekcje, rozmowy na sali głównej). Tematyką spotkania było hasło: "W zdrowym ciele zdrowy duch - tolerancja, akceptacja, szacunek i różnorodność - kluczem do komfortu psychicznego". Podczas zajęć Uczestnicy dzielili się doświadczeniami i przemyśleniami na ten temat tolerancji. Znaleźli klucz do tolerancji, którym są otwartość i chęć zrozumienia drugiego człowieka.

 


Wyjątkowe spotkanie z Marią Konopnicką w gościńskiej bibliotece

16 listopada Uczestnicy wraz z Kadrą "Promyka" zostali zaproszeni przez pracowników Centrum Kultury i Książki w Gościnie na spotkanie z Marią Konopnicką. Pomysł tematyki nawiązuje do tego, iż rok 2022 sejm ustanowił rokiem Marii Konopnickiej. Podczas spotkania Uczestnicy wysłuchali biografii oraz twórczości artystki, recytowanej przez osobę łudząco podobną do samej Marii - poetki. Tematyka okazała się bardzo ciekawa a samo spotkanie wzbogacono o miłą niespodziankę. Pracownicy CKiK docenili ŚDS "Promyk" za 18 lat istnienia ośrodka i wręczyli jubilatom piękny pamiątkowy dyplom, będący podziękowaniem za dotychczasową, owocną współpracę. Ponadto Uczestnicy otrzymali imienne Certyfikaty Uczestnictwa za Udział w Spotkaniu Poświęconym Życiu i Twórczości Marii Konopnickiej. Dziękujemy za serdeczne spotkanie.


Dzień Pracownika Socjalnego

W listopadzie obchodziliśmy Dzień Pracownika Socjalnego. W uroczystym spotkaniu integracyjnym wzięli udział Uczestnicy i Kadra ŚDS "Promyk" oraz pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej z Gościna. Swoją obecnością zaszczycił na Burmistrz - Pan Marian Sieradzki, który odwiedził nas wraz z Zastępcą - Panem Łukaszem Rybarkiewicz oraz Panią Skarbnik - Barbarą Strulak. Pracownicy otrzymali od Pana Burmistrza upominkowy kwiat oraz piękne życzenia. Święto to celebrowaliśmy wspólnie z uczestnikami podczas uroczystego obiadu i słodkiego poczęstunku. Tego roku Uczestnicy pod okiem opiekuna pracowni kulinarnej przygotowali zupę dyniową oraz marchewkowo-dyniowe babeczki W naszym Domu nie zabrakło szczerych i serdecznych życzeń. Uczestnicy, jak co roku pamiętali o Paniach z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej z Gościna i przygotowali piękny upominek w postaci dekoracyjnej ramki z życzeniami. Dla naszych gości przygotowaliśmy jeszcze prezent w postaci występu artystycznego - to prapremiera inscenizacji pt.: Chcemy świata bez wojny", którą przygotowaliśmy na tegoroczną Galę Twórczości Osób Niepełnosprawnych. Występ bardzo spodobał się gościom, był niezwykle wzruszający i na długo zostanie przez nich zapamiętany.


Jubileusze urodzin

W miesiącach listopadzie oraz grudniu celebrowaliśmy urodziny pani Haliny, pani Anny, pana Jarosława oraz Pana Ryszarda. Podczas zajęć kulturalno-oświatowych zaśpiewaliśmy huczne sto lat oraz wręczyliśmy naszym solenizantom ręcznie zdobione kartki urodzinowe wraz z upominkami przygotowanymi przez Uczestników. Natomiast solenizanci przygotowali słodki poczęstunek urodzinowy, podczas którego świętowaliśmy te wyjątkowe chwile z Uczestnikami.


Gala Białogard

24 listopada Uczestnicy "Promyka" wraz z kadrą udali się do Białogardu na XVII Galę Twórczości Osób Niepełnosprawnych w ramach twórczości Bez Barier, która co roku organizowana jest przez Powiatowy Dom Samopomocy Centrum Rehabilitacyjno - Kulturalne w Białogardzie i odbywa się w Centrum Kultury i Spotkań Europejskich. Tegoroczna tematyka Gali pn: "Chcemy świata bez wojny" okazała się trudna i wymagająca. Podczas Gali wszystkie występy były niezwykle wzruszające i oryginalne. Prezentacje miały charakter i związek z zachowaniem pokoju na świecie ale też zaprzestaniem konfliktów i poszanowaniem drugiego człowieka. Uczestnicy "Promyka" zachwycili widzów swoją inscenizacją, będącą odzwierciedleniem tego, jak konflikty na różnych frontach i w różnych dziedzinach życia i codzienności można poprzez przekazanie znaku pokoju przekuć w radość, miłość, szacunek i tolerancję. Gala jak co roku była wydarzeniem nietuzinkowym. Uczestnicy otrzymali z rąk Pani Dyrektor piękną statuetkę i dyplom za Uczestnictwo upamiętniające tegoroczną Galę ale też wręczono nam statuetkę za multimedialny występ podczas udziału w XVI Gali Twórczości Osób Niepełnosprawnych pt. "Rodzina". Wówczas panująca pandemia nie pozwoliła na m wziąć udziału w Gali bezpośrednio ale doceniono nasze artystyczne dokonania dzięki multimedialnej projekcji, przygotowanej przez Kadrę i Uczestników "Promyka" w roku poprzednim. Udział w corocznej Gali w Białogardzie jest dla nas bardzo ważnym wydarzeniem artystycznym, dlatego jesteśmy niezwykle wdzięczni organizatorom, że co roku możemy gościć w tym wyjątkowym wydarzeniu. Dziękujemy i Gratulujemy wszystkim Uczestnikom pięknych inscenizacji a organizatorom niezwykłej organizacji Gali.


Obchody Andrzejek w "Promyku"

29 listopada w ŚDS "Promyk" celebrowaliśmy Andrzejki. Na wstępie przypomnieliśmy sobie historię tej pięknej i długoletniej tradycji. Uczestnicy wymienili między sobą spostrzeżenia i wspomnienia z lat młodzieńczych. Kiedy to będąc dziećmi obchodzili tradycję wigilii św. Andrzeja wspólnie z najbliższymi, w szkole czy w gronie rodzinnym. Zabawy andrzejkowe to przede wszystkim tajemnicze wróżby, które mają zdradzić przyszłość i odkryć sercowe wybory ale nie tylko. Zabawy andrzejkowe to także gry, zabawy i zagadki. W "Promyku" do Andrzejek przygotowywaliśmy się już kilka dni wcześniej. Uczestnicy pod okiem Pani Anny Kindermann podczas zajęć w pracowni komputerowej przygotowywali i wyszukiwali rozmaite wróżby i zagadki oraz drukowali i edytowali teksty i ciekawe konkursy. Pracownia kulinarna z terapeutą - Panem Rolandem Walkowiak na czele zadbała o to, aby tego dnia było pysznie, słodko i oczywiście upiekli dla andrzejkowiczów obowiązkowe ciasteczka z wróżbą. Były też kolorowe galaretki z owocami i bitą śmietaną oraz aksamitny sernik. Na zajęciach plastycznych pod okiem Pani Małgorzaty Kaleta Uczestnicy przygotowali dekoracje, które tego dnia zdobiły salę. To m.in. kolorowe balony, girlandy i akcesoria konkursowe. Podczas Andrzejek Uczestnicy oraz Pracownicy wróżyli sobie przyszłość m.in. lejąc wosk przez dziurkę od klucza, brali udział w rozmaitych konkursach i bawili się wspólnie podczas zabawy tanecznej. Co niektórzy wywróżyli sobie ciekawe podróże, inni przyszłego małżonka lub niespodziewane szczęście, które w najbliższym czasie przyniesie los. To bardzo przyjemny andrzejkowy dzień. Cieszymy się, że dzięki takim zajęciom możemy celebrować nasze piękne polskie tradycje. Oby zostały z nami jak najdłużej.


Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

2 grudnia w ŚDS "Promyk" obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. To święto ustanowione przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Tego dnia na całym świecie odbywają się uroczystości, których celem jest promowanie praw osób niepełnosprawnych i działań na rzecz pełnej realizacji tych praw. Tego dnia w "Promyku" odbyły się prelekcje nt. obchodów Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych, podczas zajęć rozmawialiśmy na temat, jak ważne są prawa osób niepełnosprawnych oraz pełne, aktywne uczestnictwo osób niepełnosprawnych we wszystkich dziedzinach ludzkiej aktywności, na równi z innymi osobami. Uczestnicy obejrzeli projekcję filmu "Opiekun" opowiadającą historię życia i codziennych zmagań osoby niepełnosprawnej. Przeprowadziliśmy również zajęcia edukacyjne nt. aktywności osób niepełnosprawnych w sporcie, paraolimpiady oraz przybliżyliśmy sylwetki znanych paraolimpijczyków. Wszystkim osobom z niepełnosprawnościami, ich rodzinom, przyjaciołom, opiekunom oraz osobom, które swoimi codziennymi działaniami wspierają osoby niepełnosprawne pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia pomyślności, odwagi i konsekwencji w dążeniu do zwiększenia niezależności i poprawy jakości ich życia oraz wytrwałości podczas pokonywania codziennych trudności.


Mikołajki w "Promyku"

Jak co roku podczas Mikołajek w "Promyku" jest bardzo magicznie i uroczyście. To jednocześnie czas bardzo pracowity i intensywny dla naszych Uczestników, którzy tego dnia rozpoczynają intensywne przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia. Uczestnicy, podczas mikołajkowego poniedziałku idąc tropem tematyki "Mikołajki - w zdrowym ciele zdrowy duch" - zajęcia rękodzielnicze i arteterapia pochłonięci byli pracą nad przygotowaniem świątecznych dekoracji i smakołyków. Podczas zajęć z zakresu arteterapii przebijało się zdobnictwo i dekoratorstwo. Dekorowali salę, przystrajali choinkę oraz przygotowali elementy dekoracyjne do kartek świątecznych i zaproszeń. Na zajęciach kulinarnych podopieczni przygotowywali pierwsze świąteczne wypieki, w salach roznosił się zapach korzennych przypraw dodawanych do piernikowego zakwasu. Uczestnicy przygotowywali też życzenia bożonarodzeniowe i kartki świąteczne, które trafią do naszych przyjaciół. W tle przygrywały nam kolędy, które wszyscy znamy i lubimy. Tego dnia utrwalaliśmy również tekst scenariusza jasełkowego. Jak na Mikołajki przystało w "Promyku" tego dnia pojawił się również święty Mikołaj. Przyszedł nawet dwa razy. Kierownik ośrodka wręczyła podopiecznym upominkowe dekoracyjne mikołaje, które posłużą za piękną dekorację w rodzinnych domach Uczestników ale przybył też niespodziewany gość w czerwonej czapce z zaprzyjaźnionego Centrum Kultury i Książki w Gościnie. Wręczył podopiecznym słodkości, ale zanim przekazano słodki upominek Uczestnicy zaśpiewali dla gościa piosenkę - w końcu tradycję trzeba podtrzymywać. Aby podkreślić ten niezwykły mikołajkowy poniedziałek wszyscy ubrani w mikołajkowe czapki zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie ze Świętym Mikołajem oczywiście. Pracownikom CKiK w Gościnie serdecznie Dziękujemy za pamięć w tym uroczym dniu i kontynuację sympatycznej tradycji Mikołajek!


Uczestnicy "Promyka" wspierają dzieci

11 grudnia po raz czwarty odbyła się akcja charytatywna o nazwie "Mikołajkowa Mila". Uczestnicy "Promyka" to osoby o wielkim sercu i nigdy nie przechodzą obojętnie obok inicjatyw, jakimi są wsparcie i pomoc drugiemu człowiekowi. W grudniu dołożyli swoją cegiełkę do "Mikołajowej Mili". Podczas treningu kulinarnego upiekli słodkości, które przekazano do słodkiej kawiarenki "mikołajkowej mili"- akcji organizowanej corocznie przez lokalną grupę społeczną - Mamuśki. Podczas treningu komputerowego przygotowali również numery biegowe dla Uczestników biegu. Podopieczni "Promyka" już kilkukrotnie wspierali nasze lokalne inicjatywy, więc i tym razem nie zawiedli.


Spotkanie wigilijne w "Promyku"

15 grudnia w ŚDS "Promyk" odbyło się uroczyste spotkanie wigilijne. Tego dnia w "Promyku" było niezwykle uroczyście. Na stołach gościły śnieżnobiałe obrusy i bożonarodzeniowe stroiki oraz dekoracje, przygotowane przez podopiecznych na zajęciach rękodzielniczych. Na Sali ogólnej pośród śnieżnobiałych stołów i kolorowych dekoracji stanęła piękna choinka, na której pojawiły się ręcznie przygotowane ozdoby i nie tylko. Poczęstunek tego dnia również był wyjątkowy. Uczestnicy pod okiem Pana Rolanda Walkowiak upiekli znane tradycyjne przysmaki. Na paterach pachniał tradycyjny aromatyczny piernik i seromakowiec. Nie zabrakło czerwonego barszczu i pierogów z kapustą i grzybami oraz śledzika. Na uroczyste spotkanie przybyli goście: Pan Burmistrz Marian Sieradzki, Zastępca Burmistrza - Pan Łukasz Rybarkiewicz, Skarbnik Gminy Pani Barbara Strulak oraz Przewodnicząca Rady Miejskiej - Pani Barbara Koleśnikow. Był z nami również Proboszcz Parafii ks. Andrzej Dubel. Uroczystą Wigilię współorganizowaliśmy z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Gościnie oraz Klubem Seniora "Złoty Wiek", którzy tego dnia kolędowali wspólnie z nami. Na spotkaniu wigilijnym, jak co roku wybrzmiały kolędy, a Uczestnicy zaprezentowali przedstawienie Jasełkowe, do którego przygotowywali się od dłuższego czasu. Zapraszamy do obejrzenia występu na kanale youtube oraz w galerii wideo na stronie ŚDS "Promyk".

DRODZY CZYTELNICY!
Z OKAZJI ZBLIŻAJĄCYCH SIĘ ŚWIĄT
BOŻEGO NARODZENIA
PRAGNIEMY ZŁOŻYĆ WAM WSZYSTKIM
NAJSERDECZNIEJSZE ŻYCZENIA
Z SERCA PŁYNĄCE, GORĄCE I SZCZERE
OBYŚCIE W TE ŚWIĘTA ZAZNALI
ŚWIĄTECZNEGO NASTROJU I RADOŚCI WIELE
OBYŚCIE OTRZYMALI PREZENTÓW TYLE,
BY ICH NIE ZABRAKŁO NA ROK CAŁY
OBY DŹWIĘKI KOLĘD W WASZYCH DOMACH
GŁOŚNO ROZBRZMIEWAŁY
NA STOLE NIECHAJ NIE ZABRAKNIE SIANKA
I OPŁATKA BIAŁEGO
W SERCACH - RADOSNEGO POKOJU, A NA NOWY ROK
WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO!

Życzą Kadra i Uczestnicy
ŚDS "Promyk" w Gościnie


"Promykowy" piernik w konkursie

Uczestnicy ŚDS "Promyk" wzięli udział w tegorocznym konkursie kulinarnym na najsmaczniejszy piernik. Konkurs organizowany jest przez Centrum Kultury i Książki oraz Klub Miłośników sztuki Pętelka. W ramach terapii w pracowni kulinarnej pod okiem Pana Rolanda Walkowiak przygotowali piernikową choinkę. Wygląda cudnie a smakuje zapewne jeszcze lepiej.


20-lecie "Pętelki" z "promykowym" akcentem w tle

15 grudnia w Centrum Kultury i Książki w gościnie odbyło się Świąteczne Spotkanie z "Pętelką" z okazji Jubileuszu 20-lecia działalności. Uczestnicy wraz z kadrą zostali zaproszeni na to uroczyste wydarzenie dlatego też przygotowali dla Jubilatów upominek oraz piękne życzenia:

Droga Pętelko!
Wasz Klub działa prężnie już od 20 lat
tworzycie wspaniałe prace, nie raz słyszał o Was świat
wystawy, kiermasze, uroczystości, wernisaże
niesamowitym talentem Pan Bóg Was obdarzył
to właśnie Wy artyści tworzycie i promujecie
naszą lokalną twórczość w Gminie i na świecie
Słyszano o Was w Montmorillon we Francji
i w Eberswalde na zachodzie
obok Waszych prac nie przejdzie obojętnie żaden przechodzień
Na kiermaszach i konkursach wielkanocnych
smakowano Waszych prac owocnych
Rzeźby, serwety, obrusy, stroiki
nalewki, obrazy, artystyczne wybryki
wyroby przeróżne, świąteczne i domowe
wszystkie piękne, jedyne w swoim rodzaju i wyjątkowe
Taka właśnie jest Pętelki sztuka, która prężnie działa od 20 lat
Życzymy zdrowia, kreatywności i pięknej sławy na cały świat.
Najserdeczniejsze życzenia
z okazji 20-lecia Twórczości
Klubu Miłośników Sztuki Pętelka
składają Kadra i Uczestnicy
ŚDS "Promyk" w Gościnie