Ułatwienia dostępu

  • 19-LECIE

    Ostatnio świętowaliśmy 19-lecie istnienia Środowiskowego Domu Samopomocy "Promyk" w Gościnie.

    ... czytaj dalej
  • NASZA HISTORIA

    Środowiskowy Dom Samopomocy "Promyk" w Gościnie z dniem 1 września 2015 r. na mocy uchwały nr XI/67/15 Rady Miejskiej w Gościnie z dnia 30 czerwca 2015r. w sprawie utworzenia Środowiskowego Domu Samopomocy w Gościnie działa jako samodzielna jednostka organizacyjna.

    ... czytaj dalej
  • JAK DO NAS DOŁĄCZYĆ?

    Jeśli chcesz ubiegać się o skierowanie na pobyt w Środowiskowym Domu Samopomocy "Promyk" w Gościnie zajrzyj do zakładki "Zasady przyjęcia". Uzyskasz tam wszelkie informacje dotyczące wymaganych dokumentów.

    ... czytaj dalej

Międzynarodowy Dzień Głuchych i Języka Migowego

"Międzynarodowy Dzień Głuchych i Języka Migowego" to wyjątkowe święto, które obchodziliśmy w ŚDS "Promyk" 26 września 2023 r. Święto, będące częścią obchodów Tygodnia Osób Głuchych, zostało zapoczątkowane przez Światową Federację Głuchych. Wydarzeniem towarzyszącym Międzynarodowemu Dniu Głuchych jest Międzynarodowy Dzień Języka Migowego, którego data została ustalona na 23 września. Hasło tegorocznej edycji brzmi: "Świat, w którym osoby Głuche mogą migać wszędzie". Podczas zajęć edukacyjnych wykorzystaliśmy alternatywny i wspomagający sposób porozumiewania się którym jest PJM. Przypomnieliśmy sobie alfabet, podstawowe słówka oraz zwroty. Utrwaliliśmy elementy, umożliwiające prawidłowy przekaz oraz zrozumienie wypowiedzi, którymi są: mimika, mlaski i przestrzeń. Zajęcia wiele wniosły w naszą społeczność. Poznawanie i utrwalanie alternatywnych metod komunikacji cieszą się dużą popularnością w ośrodku.


Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego - "Zdrowie to największy skarb"

10 października w "Promyku" obchodzono: Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego, ustanowiony w 1992 r. przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego (World Federation for Mental Health) z inicjatywy sekretarza generalnego organizacji Richarda Huntera. "Zdrowie psychiczne jest powszechnym prawem człowieka" - to hasło Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego w 2023 roku. Tematyka zdrowia psychicznego często jest pomijana, lub traktowana jako temat tabu. Podczas zajęć edukacyjnych przypomniano, jaka jest geneza dnia, co ma na celu i jak ważne jest upowszechnienie polityki zdrowia psychicznego oraz edukacja społeczna w zakresie profilaktyki zaburzeń emocjonalnych i psychicznych. Drugi etap zajęć grupowych i indywidualnych odbył się 24 października br. z panem psychologiem Remigiuszem Paprockim. Psycholog podkreślił, co wpływa na wzrost ryzyka zachorowań oraz w jaki sposób zaburzenia psychiczne wpływają na pogorszenie funkcjonowania w codziennym życiu. Podczas rozmów i prelekcji wielokrotnie podkreślano, jak ważna jest systematyka kontrolnych wizyt u lekarzy specjalistów, farmakoterapia oraz uczestnictwo w zajęciach terapeutycznych. Zaznaczono też wartość prawidłowej higieny życia oraz otwartość mówienia o własnych problemach, jak również fakt, iż nie należy obawiać się poszukiwania pomocy u psychologa czy psychiatry. Uczestnicy "Promyka" na co dzień korzystają ze wsparcia psychologa, uzyskują również pomoc w dostępie do niezbędnych świadczeń medycznych, prowadzone są zajęcia z zakresu treningu lekowego, pracownicy pomagają podopiecznym dotrzeć do jednostek ochrony zdrowia ale też umawiają wizyty do lekarzy specjalistów i pomagają w pozyskaniu recept, wielokrotnie podkreślając jak kluczową rolę w leceniu odbywa systematyka leczenia, farmakoterapii oraz racjonalne podejście i świadomość choroby.


Jesienne porządki - hortikuloterapia na co dzień

Każda pora roku niesie ze sobą swoje prawa i obowiązki oraz charakteryzują ją czynności powielane na co dzień. Jesień to dla nas czas wzmożonych treningów z zakresu hortikuloterapii oraz silwoterapii. To rodzaj rehabilitacji, która wykorzystuje kontakt z przyrodą. Na zajęciach z tego zakresu Uczestnicy grabią liście, przycinają krzewy, zamiatają skarpę i porządkują ogród. Bliski kontakt z naturą niesie ze sobą wiele pozytywnych działań, m.in. ma na celu obniżyć stres, przywrócić równowagę psychiczną, poprawić koordynację ruchową, czy wzmocnić umiejętność obserwacji otoczenia ale też uczy cierpliwości.


"Pamiętamy o naszych Uczestnikach, którzy odeszli"

Co roku z okazji zbliżającego się Dnia Wszystkich Świętych przygotowujemy stroiki, które zanosimy na groby naszych byłych Uczestników. W tym roku podczas zajęć rękodzielniczych przygotowaliśmy stroiki, których bazą były gałęzie tui i świerka, które przyozdobiono kolorowymi sztucznymi kwiatami. Prace powstałe w pracowni plastycznej zanieśliśmy na groby byłych Uczestników. Jest to miły gest Uczestników, którzy co roku pamiętają o tych, którzy odeszli.


Trening komputerowy w ŚDS

Jednym z treningów odbywających się w ŚDS "Promyk" jest tr. komputerowy. W pracowni komputerowej uczestnicy kształtują umiejętności pracy na komputerze, oraz korzystania z internetu. Podczas zajęć podopieczni piszą teksty, kopiują zdjęcia, wyszukują ciekawe informacje z internetu. Dzięki zajęciom w pracowni uczestnicy przekonali się, że komputer jest doskonałym narzędziem do tego, aby kształtować swoje hobby i poszerzać wiedzę. Nie ma co się dziwić, w dzisiejszych czasach komputer jest nieodzownym elementem codziennego funkcjonowania, dlatego też dbamy aby treningi komputerowe odbywały się systematycznie i aby każdy miał możliwość skorzystania z nich.


Zajęcia kulturalno-oświatowe w ŚDS "Promyk"

Przez cały rok pamiętamy o solenizantach i jubilatach w naszym Ośrodku. We wrześniu celebrowaliśmy urodziny pana Andrzeja a w październiku imieniny pani Jadwigi. Z tej okazji Uczestnicy "Promyka" przygotowali ręcznie zdobione kartki podarowane solenizantom. Odśpiewaliśmy huczne sto lat. Drodzy Państwo z okazji życzymy Wam dużo zdrowia, uśmiechu na twarzy, pogody ducha i samych radosnych chwil!


Praca w pracowniach wre

Każdego dnia Uczestnicy przychodzą do ośrodka wsparcia aby kształtować i utrwalać nabyte umiejętności ale też uczyć się nowych. A to za sprawą pracy w pracowniach: komputerowej, plastycznej oraz kulinarnej. Poza pracą w grupach odbywają się również zajęcia wspólne, które odbywają się na Sali ogólnej, są nimi m.in. biblioterapia, filmoterapia, muzykoterapia, treningi umiejętności interpersonalnych, czy zajęcia z zakresu treningu umiejętności czynności dnia codziennego oraz treningu funkcji poznawczych. Pomimo coraz niższych temperatur udajemy się na terapię ruchową korzystając z jesiennych promieni słońca. Uczestnicy spacerują ulicami Gościna, ścieżkami rowerowymi, oraz udają się na zakupy celem doposażenia pracowni. W końcu ruch to zdrowie.