Ułatwienia dostępu

  • 19-LECIE

    Ostatnio świętowaliśmy 19-lecie istnienia Środowiskowego Domu Samopomocy "Promyk" w Gościnie.

    ... czytaj dalej
  • NASZA HISTORIA

    Środowiskowy Dom Samopomocy "Promyk" w Gościnie z dniem 1 września 2015 r. na mocy uchwały nr XI/67/15 Rady Miejskiej w Gościnie z dnia 30 czerwca 2015r. w sprawie utworzenia Środowiskowego Domu Samopomocy w Gościnie działa jako samodzielna jednostka organizacyjna.

    ... czytaj dalej
  • JAK DO NAS DOŁĄCZYĆ?

    Jeśli chcesz ubiegać się o skierowanie na pobyt w Środowiskowym Domu Samopomocy "Promyk" w Gościnie zajrzyj do zakładki "Zasady przyjęcia". Uzyskasz tam wszelkie informacje dotyczące wymaganych dokumentów.

    ... czytaj dalej

32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Co roku Uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy "Promyk" wspierają Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. W tym roku podopieczni wykonali w pracowni plastycznej kolorowe świece zapachowe o różnych kształtach i formach. Były świece w filiżance, w szklanych słojach oraz wylewane na różnorodnych formach silikonowych. To z pewnością rękodzieło, jakiego nie znajdziemy nigdzie indziej, jedyne w swoim rodzaju. W ramach zajęć kulinarnych Uczestnicy przygotowali też marchewkowe babeczki. Z kolei w pracowni komputerowej Uczestnicy tworzyli ozdobne etykiety dołączane do prac. Jesteśmy całym sercem z WOŚP każdego roku! Staramy się wspierać tak szlachetne inicjatywy! Będziemy grać do końca świata i jeden dzień dłużej.


Światowy dzień pozytywnego myślenia

2 lutego obchodzony jest Dzień Pozytywnego Myślenia, święto zostało zapoczątkowane przez amerykańską psycholog, która bada wpływ optymistycznego nastawienia na zdrowie oraz proces leczenia. Nie od dziś wiadomo, że pozytywne myślenie dobrze oddziałuje na nas i nasz organizm. Dobra wiadomość jest taka, że optymizmu można się nauczyć. W ŚDS "Promyk" Dzień Pozytywnego Myślenia odbył się 6 lutego. Tego dnia zajęcia grupowe i indywidualne poprowadził pan psycholog Remigiusz Paprocki. Uczestnicy podczas zajęć dowiedzieli się jak pozytywne myślenie wpływa na nasze ogólne samopoczucie, samoocenę i to jak postrzegamy świat. Uświadomiono również iż pozytywne myślenie powoduje, że stajemy się zdrowsi, bardziej energiczni i mniej zestresowani. Co zatem znaczy myśleć pozytywnie? To szukać pozytywów i skutecznych rozwiązań każdej sytuacji, nie pozwalać negatywnym myślom i zdarzeniom zdominować naszego nastawienia. W ramach dnia pozytywnego myślenia zrobiliśmy w Promyku mały eksperyment. Każdy z Uczestników miał za zadnie opowiedzieć lub odczytać dowcip, i tak przez dwa tygodnie, aby nie tracić pozytywnego nastawienia i dobrego humoru. Gorąco polecamy!


Tłusty czwartek w "Promyku"

W tym roku tłusty czwartek obchodziliśmy w towarzystwie gości z Klubu Seniora "Złoty Wiek." Na zajęcia edukacyjne zaproszenie przyjęły pani Zofia Czerniszewska i pani Bożenna Grzanka, które opowiedziały Uczestnikom o tradycjach i zwyczajach z domu rodzinnego. Panie wyjaśniły dlaczego w tłusty czwartek je się pączki, kiedy obchodzimy to święto oraz jakie są przesądy, powiedzenia i tradycje związane z tłustym czwartkiem. Spotkanie umilił nam słodki poczęstunek w formie minipączusiów oraz faworków przygotowanych przez panie z Klubu Seniora "Złoty Wiek". Zgodnie ze zwyczajem w Tłusty Czwartek każdy powinien zjeść przynajmniej jednego pączka, aby zapewnić sobie pomyślność na cały rok i my tradycji dotrzymaliśmy.


Walentynkowa zabawa w ŚDS "Promyk"

Luty to miesiąc zakochanych dlatego realizując Plan Pracy na Rok Terapeutyczny tego dnia Walentynki spędziliśmy pod hasłem: "Walentynki – nasza tradycja", czyli jak definiować i pielęgnować wartości tj. jest miłość, przyjaźń, szczęście, szacunek do drugiego człowieka i tradycja. Na treningu umiejętności komunikacyjnych rozmawialiśmy o uczuciach i emocjach, skupiliśmy się głównie na pozytywnych emocjach tj. miłość, szacunek i szczęście. Tego dnia w ośrodku odbyła się zabawa taneczna. W ramach choreoterapii Uczestnicy bawili się przy znanych i lubianych piosenkach miłosnych. Brali też udział w treningu funkcji poznawczych, ćwicząc umysł poprzez rozwiązywanie walentynkowych zagadek na wesoło. Podczas celebrowania dnia Św. Walentego pracownia kulinarna przygotowała walentynkowe afrodyzjaki w postaci kolorowych galaretek z musem gruszkowym. To był wesoły, smaczny, taneczny i uroczysty dzień w "Promyku".


Zapusty w obrzędach Polskich - konkurs

Uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy "Promyk" wzięli udział w konkursie pn. Zapusty w obrzędach Polskich w kategorii Delicje Karnawałowe oraz Potrawy Postne. W ramach zajęć w pracowni kulinarnej Uczestnicy przygotowali słodką delicję. W tym roku było to: "Promykowe Mrowisko" oraz "Pikantne śledzie po cygańsku z ogóreczkami chili". Uczestnicy otrzymali Certyfikat uczestnictwa w konkursie oraz nagrodę finansową.


Warsztaty mydlarskie

15 lutego w Środowiskowym Domu Samopomocy odbyły się warsztaty mydlarskie z udziałem uczniów klasy II ze Szkoły Podstawowej w Gościnie. Warsztat mydlarski to niecodzienna okazja, aby własnoręcznie wykonać pachnące i idealne do kąpieli mydło. Zajęcia przeniosły uczniów w pachnący świat mydła, umożliwiając poznanie mydlarskiej historii i pobudzenie kreatywnego myślenia. Podczas warsztatów pod instruktarzem pani Małgorzaty Kaleta dzieci samodzielnie wybierały kształty i nadawały mydełkom niepowtarzalny zapach i kolor. Wykorzystaliśmy to spotkanie integracyjne i tego samego dnia Uczestnicy zaprezentowali swoje umiejętności gry na bum bum rurkach, dzieci grały wspólnie z nami. Nie zabrakło również rywalizacji w piłkarzyki. Spotkanie umililiśmy dzieciom poprzez słodki poczęstunek. Mamy nadzieję, że zapamiętają wizytę w Promyku, jako bardzo udaną, kreatywną i smaczną.