Głos Gościna
ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA PSYCHICZNEGO
8 października w "Promyku" obchodziliśmy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego, ustanowiony w 1992 r. przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego (World Federation for Mental Health,) z inicjatywy sekretarza generalnego organizacji Richarda Huntera. "Zdrowie psychiczne jest powszechnym prawem człowieka" - to hasło Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego w 2024 roku. Tematyka zdrowia psychicznego często jest pomijana, lub traktowana jako temat tabu. Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego jest okazją do podniesienia świadomości na temat zdrowia psychicznego oraz mobilizacji działań na rzecz jego wspierania.
"W drodze do Promyka. Dom, Tradycja i Rodzina - tu się wszystko rozpoczyna"
W tym roku Uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy "Promyk" obchodzili jubileusz 20-lecia powstania Domu. Z tej okazji w Hali Namiotowej przy Centrum Kultury i Książki odbyło się uroczyste spotkanie pod hasłem: "Tradycja - to źródło naszej siły. Rodzina to skarb, który należy pielęgnować. Dom, to miejsce, do którego zawsze można wrócić"- ŚDS naszym domem, czyli, jak pielęgnować najcenniejsze wartości oraz tradycje.
Międzynarodowy Dzień Owoców - przygotowujemy owocowe przysmaki i tradycyjne weki
1 lipca przypada Międzynarodowy Dzień Owoców, który celebrowaliśmy w naszym Ośrodku podczas zajęć z zakresu treningu kulinarnego. Warsztaty kulinarne poprzedzone były treningiem budżetowym, podczas którego udaliśmy się na zakupy do pobliskiego supermarketu, aby zakupić owoce. Na zajęciach odbyła się ciekawa prelekcja na temat zdrowego odżywiania na co dzień oraz wartości odżywczych znanych i lubianych owoców. Prawidłowe żywienie jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na rozwój człowieka i utrzymanie dobrego stanu zdrowia. Z okazji Międzynarodowego Dnia Owoców w "Promyku" przygotowaliśmy zdrową i kolorową sałatkę owocową. Kiwi, banany, mandarynki i jabłka posłużyły nam za zdrowe składniki naszej letniej sałatki owocowej. Było pysznie i kolorowo. Następnego dnia kontynuowaliśmy nasze zajęcia i dzięki Panu Szymonowi, który obdarował nas zbiorami ze swego sadu, przygotowaliśmy musy jabłkowe. Będą świetną bazą do szarlotek i jabłeczników. Mamy nadzieję, że te smaki przypadły podopiecznym do gustu na tyle, że będą chcieli repetować je w domowym kącie kulinarnym.
Terapia ruchowa na łonie natury
W okresie wiosenno-letnim, korzystając z pięknej słonecznej pogody oraz coraz wyższych temperatur Uczestnicy "Promyka" regularnie uczestniczą w terapii ruchowej na powietrzu. Udajemy się na Fit-Park oraz spędzamy aktywny czas na spacerach. Prowadzimy również zajęcia ruchowe na terenach zielonych przy Zielonej Skarpie. Zajęcia ruchowe pozwalają na poprawę naszej kondycji fizycznej, koordynowanie ruchów ciała, zachowanie prawidłowej postawy ciała oraz wzmocnienie mięśni. Terapia ruchowa realizowana na łonie przyrody daje nam wiele dobroci, m.in. ma korzystny wpływ na redukcję poziomu stresu. Naturalne dźwięki, takie jak szum wiatru czy śpiew ptaków, także działają uspokajająco i łagodząco na układ nerwowy. Terapia na świeżym powietrzu pozwala nam również na poprawę zdolności koncentracji i redukcję objawów zaburzeń nastroju. Badania wykazały, że osoby, które regularnie spędzają czas na świeżym powietrzu, doświadczają większej jasności umysłu, zwiększonej zdolności do skupienia uwagi oraz wyższego poziomu kreatywności. Zieleń, przestrzenie naturalne oraz naturalne światło stymulują działanie układu nerwowego, co wpływa na polepszenie samopoczucia i nastroju. Dlatego korzystamy z tych dobroci jak najczęściej w sezonie letnio-wiosennym i nie tylko. Terapia ruchowa jest nieodzownym elementem w katalogu zajęć "Ptomyka" .
Majowe święta Narodowe w Promyku - pamiętamy, bo "Tradycja to źródło naszej siły…"
02 maja w "Promyku" omawialiśmy tematy związane z majowymi świętami narodowymi tj. Święto Pracy, Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, Dzień Flagi Rzeczypospolitej oraz Święto Konstytucji. To tematy ważne dla nas wszystkich i dbamy o to, aby co roku je utrwalać, pielęgnować tym bardziej, że zgodnie z tegorocznym Planem Pracy przyświeca nam idea : Tradycja to źródło naszej siły (…). Tego dnia utrwalaliśmy i omawialiśmy tradycyjne zawody, były również zajęcia plastyczne i praca na kartach pracy. Odnajdywaliśmy i omawialiśmy też przeróżne symbole narodowe. O tradycji pamiętamy od zawsze i z pewnością będziemy ją pielęgnować.
Dzień Zdrowia w "Promyku"
9 kwietnia w Środowiskowym Domu Samopomocy obchodziliśmy "Światowy Dzień Zdrowia". Święto to zostało ustanowione przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), aby mobilizować ludzi na całym świecie do podejmowania działań zmierzających do poprawy zdrowia. Tematem przewodnim tegorocznych obchodów jest hasło -Moje zdrowie, moje prawo". Zostało ono wybrane, aby przypomnieć, że każdy człowiek na świecie ma prawo do dostępu do wysokiej jakości usług zdrowotnych, edukacji i informacji, a także do bezpiecznej wody pitnej, czystego powietrza, dobrego odżywiania, wysokiej jakości warunków mieszkaniowych, godnych warunków pracy i środowiska oraz wolności od dyskryminacji. Podczas zajęć edukacyjnych prowadzonych przez psychologa - Remigiusza Paprockiego przypomniano, jaka jest geneza dnia i co ma na celu.
Warsztaty robienia świec żelowych w ŚDS
23 lutego w Środowiskowym Domu Samopomocy "Promyk" odbyły się warsztaty robienia świec żelowych z udziałem dzieci klasy pierwszej i drugiej Szkoły Podstawowej w Gościnie. Podczas warsztatów prowadzonych przez panią Małgorzatę Kaleta dzieci samodzielnie wykonywały świece żelowe. Każda z dodatkiem wybranych kolorów, zapachów oraz ozdób w postaci kolorach kamyczków, muszelek, oraz drewnianych elementów ozdobnych, dzięki którym dzieci mogły zaprojektować świece według indywidualnych pomysłów. Nasi mali artyści z wielkim zapałem i zaangażowaniem tworzyli autorskie świece. Do szklanego pojemnika wsypywali wybrane przez siebie ozdoby, które zostały zalane ciepłym żelem, co wywarło duże wrażenie na wszystkich. Rzeczywiście efekty były oszałamiające.
32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
Co roku Uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy "Promyk" wspierają Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. W tym roku podopieczni wykonali w pracowni plastycznej kolorowe świece zapachowe o różnych kształtach i formach. Były świece w filiżance, w szklanych słojach oraz wylewane na różnorodnych formach silikonowych. To z pewnością rękodzieło, jakiego nie znajdziemy nigdzie indziej, jedyne w swoim rodzaju. W ramach zajęć kulinarnych Uczestnicy przygotowali też marchewkowe babeczki. Z kolei w pracowni komputerowej Uczestnicy tworzyli ozdobne etykiety dołączane do prac. Jesteśmy całym sercem z WOŚP każdego roku! Staramy się wspierać tak szlachetne inicjatywy! Będziemy grać do końca świata i jeden dzień dłużej.
Nowy Rok w "Promyku"
2 stycznia 2024 r. w Środowiskowym Domu Samopomocy "Promyk" odbyło się miłe i uroczyste spotkanie Uczestników i Kadry. Przywitaliśmy Nowy Rok. Na stołach pojawiły się patery przepełnione owocami. Złożyliśmy sobie życzenia noworoczne. Przedstawiliśmy Uczestnikom Plan Pracy na Rok Terapeutyczny 2024. W tym roku tematem przewodnim naszej pracy jest: "Tradycja - to źródło naszej siły. Rodzina to skarb, który należy pielęgnować. Dom, to miejsce, do którego zawsze można wrócić"- ŚDS naszym domem, czyli, jak pielęgnować najcenniejsze wartości oraz tradycje. Omówiliśmy metody i formy terapii oraz tematy pracy, które realizowane będą w poszczególnych miesiącach.
Przygotowania do spotkania bożonarodzeniowego
30 listopada rozpoczęliśmy intensywne przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia. Podczas zajęć z zakresu arteterapii przebijało się zdobnictwo, dekoratorstwo oraz rękodzielnictwo. Uczestnicy wykonywali piękne, ręcznie zdobione kartki świąteczne i zaproszenia. Dekorowali salę oraz przystroili choinkę ozdobami wykonanymi techniką makramy czyli wiązania sznurków. W tym roku nasze drzewko świąteczne ubrane było wyjątkowo - zdobiły je wyłącznie promykowe ozdoby wykonane ręcznie. Z kolei na zajęciach kulinarnych podopieczni przygotowywali świąteczne wypieki, w salach roznosił się zapach korzennych przypraw dodawanych do piernikowego zakwasu. Tego dnia podczas zajęć z zakresu biblioterapii i muzykoterapii Uczestnicy zapoznali się ze scenariuszem jasełkowym oraz przypomnieli sobie kolędy. Koniec miesiąca zakończył się nam bardzo pracowicie.
Dzień młodzieży PCK w ŚDS "Promyk"
26 października w Środowiskowym Domu Samopomocy odbyły się warsztaty plastyczne z udziałem uczniów klasy VI z koła Wolontariatu Polskiego Czerwonego Krzyża. Opiekun koła - pani Małgorzata Korda przedstawiła nam genezę oraz działania prowadzone przez Polski Czerwony Krzyż. Dowiedzieliśmy się również kto może zostać wolontariuszem i czym zajmuje się gościński wolontariat. Podczas warsztatów uczniowie pod instruktarzem pani Małgorzaty Kaleta przygotowali wiele kolorowych i pachnących mydełek z naturalnej gliceryny. W trakcie spotkania poznali sekrety olejków zapachowych i ich umiejętnego łączenia z gliceryną. Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez Uczestników w pracowni kulinarnej. Uczniowie konsumowali kolorowe galaretki z bitą śmietaną oraz owoce. 31 października delegacja Uczestników wraz z panią Kierownik udali się do Szkoły Podstawowej przy ul. Grunwaldzkiej, aby przekazać skrupulatnie zapakowane mydełka glicerynowe, wykonane podczas warsztatów z uczniami. Dziękujemy za to sympatyczne spotkanie.